Premçi: paralajmëron: Priten të dalin nga shtrati disa lumenj

schedule08:50 - 1 Dhjetor, 2017

schedule 08:50 - 1 Dhjetor, 2017

Në një lidhje telefonike për ABC News Drejtori i Emergjencave Civile paralajmëroi se për shkak të reshjeve intensive në territorit pritet të dalin nga shtrati disa lumen. Vjosë, Seman e Shkumbin. Ai bëri thirrje që të evakuohen banorët në zonat e rrezikut.

“Pritet që për shkak të reshjeve intensiven territorin e Greqisë pritet që brenda 9-12 orë të dalin nga shtrati  lumenjtë, Vjosë dhe Seman. I bëj thirrje të gjithë kryetarëve të bashkisë dhe prefektëve të jenë në gatishmëri dhe të trokasin në çdo derë”- paralajmëroi Premci.

Ministria e Brendshme nëpërmjet një komunikatë për mediat ju bën thirrje qytetarëve të evitojnë lëvizjet e panevojshme të këmbësorëve dhe qarkullimin e mjeteve në akset rrugore që paraqesin rrezik nga përmbytjet.

Gjithashtu dhe paralajmëroi për akset e bllokuara për shkak të vërshimit të ujërave.

Si pasojë e intensitetit të lartë reshjeve të shiut, aksi rrugor Kardhiq-Gjirokastër kalohet me vështirësi pasi ka dalë uji në rrugë tek pika e Viroit.

Aksi Fushë Krujë-Laç, kalohet me vështirësi pasi përballë lokal Arbëria në Fushë-Krujë ka dalë uji në rrugë.

Autostrada ne drejtimin Tiranë-Durrës është e kalueshme, ndërsa nga Durrësi drejt Tiranes është ende e bllokuar dhe po punohet për hapjen e saj.

Nga Durrësi për të ardhur në Tiranë drejtuesit e mjeteve të qarkullojnë në aksin Durrës-Vorë-Rinas-Laknas-Kamëz./abcnews.al

https://youtu.be/EA4gBU-2nYQ