“Po na vjedhin bagëtitë”, banorët e fshatit Belinë në protestë

schedule14:30 - 23 Korrik, 2019

schedule 14:30 - 23 Korrik, 2019

Banorë të fshatit Belinë, Njësia Administrative Zharrëz në Patos kanë protestuar para Prefekturës për vjedhje e bagëtive. Ata thonë se në këtë situatë ndodhen prej disa muajsh dhe veç bagëtive u janë vjedhur edhe orenditë dhe sendet e tjera shtëpiake. Protestuesit thonë se kanë denoncuar në polici, por situata ka vazhduar të mbetet e njëjtë dhe hajdutet nuk janë kapur. Në këto kushte ata iu drejtuan prefektit të Fierit, i cili u ka premtuar banorëve të dëmtuar, masa më të forta shtrënguese nga policia me patrulla në zonat e tyre gjatë orëve të natës./ABC News Albania 24/7