Plenkoviç: Kroacia dhe Kosova kanë raporte të shkëlqyera, do t’iu ndihmojmë në rrugën drejt BE-së

schedule10:28 - 16 Nëntor, 2021

schedule 10:28 - 16 Nëntor, 2021

Kryeministri kroat, Andrej Plenkoviç gjatë vizitës së tij një ditë më parë në Kosovë është takuar dhe me presidenten Vjosa Osmani, ku theksoi se Kroacia do të ndihmojë Kosovën në rrugën drejt Bashkimit Evropian dhe afirmimit të mëtejmë ndërkombëtarë.

Plenkoviç përmes një postimi në rrjetet sociale bën të ditur se ka vizituar komunitetin kroat në Janjevë, për të cilët thekson se janë diaspora më e vjetër kroate në botë.

“Ishte kënaqësi takimi në Prishtinë me kryeministrin Albin Kurti, presidenten Vjosa Osmani dhe kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca për të konfirmuar marrëdhëniet e shkëlqyera ndërmjet Kroacisë dhe Kosovës. Ne duam të ndihmojmë Kosovën në rrugën drejt Bashkimit Evropian dhe afirmimit të mëtejshëm ndërkombëtar.

Biseduam edhe me përfaqësues të kompanive të Kroacisë për mundësitë për bashkëpunim më të fortë ekonomik. Në Janjevë vizituam një komunitet të vogël kroat, diasporën më të vjetër kroate në botë. Po ashtu falënderuam anëtarët e OSRH për përkushtimin e tyre ndaj sigurisë në Kosovë në kuadër të KFOR-it”, shkruan ai.e.su./abcnews.al