Plazh vetëm për gratë, Bangladeshi anulon vendimin

schedule09:05 - 31 Dhjetor, 2021

schedule 09:05 - 31 Dhjetor, 2021

Autoritetet në Bangladesh kanë anuluar vendimin për të hapur një plazh vetëm për gra, pasi u përballën me akuzat se po ndiqnin islamistët e vijës së ashpër.

Të enjten zyrtarët hapën një seksion 150 metra të Cox’s Bazar për gra dhe fëmijë, por disa orë më vonë njoftuan se po e anulonin idenë.

Vendimi për ndarjen e plazhit u mor pas kërkesave të disa grave, thanë zyrtarët. Bangladeshi është një vend me shumicë myslimane dhe kryesisht konservator.

“Gratë kërkuan një seksion plazhi të dedikuar për veten e tyre, sepse ndiheshin të turpëruara dhe të pasigurta në një vend të mbushur me njerëz,” i tha AFP Abu Sufian, një zyrtar i lartë në Cox’s Bazar.

Lëvizja në seksionin jashtë plazhit erdhi gjithashtu pasi lajmi për një përdhunim në grup të një gruaje në Cox’s Bazar javën e kaluar tronditi vendin, duke shkaktuar një protestë për sigurinë e grave në zonë.

Por ky vendim shkaktoi bujë në rrjetet sociale. Kritikët akuzuan qeverinë se u pajtua me islamistët e linjës së ashpër, të cilët kohët e fundit kanë mbajtur mitingje masive duke kërkuar ndarje gjinore në vendet e punës dhe fabrikat.

Një komentator e përshkroi ndarjen e plazheve si “Talibistan”, duke iu referuar grupit islamik taleban, i cili muajt e fundit ka frenuar të drejtat e grave në Afganistan.

Cox’s Bazar në Bangladesh është plazhi më i gjatë natyror i detit në botë dhe një destinacion popullor turistik në vend. Qindra mijëra e vizitojnë zonën gjatë periudhave festive dhe sektori i turizmit ka lulëzuar vitet e fundit. g.v/abcnews.al