Pirlo: Ronaldo ishte i dëmtuar, nuk dimë të mbyllim ndeshjet

schedule22:23 - 28 Nëntor, 2020

schedule 22:23 - 28 Nëntor, 2020

Juventusi ngeci sonte ndaj Benevento dhe nuk shkoi më shumë se një barazim 1-1. Morata shënoi për Juven, por një supergol i Letizia barazoi ndeshjen. Pas sfidës për Sky Sport foli trajneri i bardhezinjve, Andrea Pirlo që shprehet se skuadra e tij ende nuk ka mësuar të administrojë ndeshjet.

NDESHJA – “Kontrolluam pjesën e parë, patëm mundësitë për të vrarë ndeshjen, por ende nuk kemi punuar se si të lexojmë momentet e ndryshme të lojës.

Kishim një goditje këndi në favorin tonë dhe e luajtëm atë shpejt në fund të pjesës së parë. Duhet ta kishim kontrolluar situatën dhe të ishim zgjatur deri në mbyllje të së parës. Nuk është hera e parë që kemi pësuar pak para fundit të pjesës së parë”.

RONALDO – “Në fund, ne u bëmë kaotik dhe humbëm qetësinë, nuk arritëm t’i kthenim rastet në gola. Ronaldo kishte një problem të lehtë fizik në mesjavë dhe gjithsesi donte të luante në Champions League.

Pas asaj ndeshje ishte e natyrshme që ai do të kishte nevojë për pak pushim. Ronaldo është vlerë e shtuar, por ne duhet të përpiqemi të luajmë ndeshjen tonë edhe në mungesë të tij.

Ndodh kur keni shumë lojtarë në detyrë ndërkombëtare dhe gjithashtu luani Champions League, ne vështirë se jemi klubi i vetëm në këtë situatë”.

VARËSIA NDAJ CR7 – “Real Madrid ishte i varur nga Ronaldo, ai është një katalizator për golat dhe një pikë qendrore për lëvizjet, kështu që pritet vetëm që ai të jetë një figurë qendrore dhe shumë lëvizje kalojnë përmes tij”.

VËSHTIRË NDAJ TË VOGLAVE – “Ne jemi duke punuar në zhvillimin e paraqitjeve tona. Kemi edhe një sulmues anësor, që vjen nga më thellë. Disa herë funksionon, në të tjerët nuk funksionon.

Fatkeqësisht, kur lojërat bëhen kaotike dhe të çrregullta, ne duhet të luajmë futboll të pastër, të mirë dhe të marrim kontrollin e ndeshjes. Përndryshe ne vuajmë, siç bëmë sot dhe kundër Crotone. Duhet të mësojmë momentet e lojës, kur ta vrasim ndeshjen dhe kur të kontrollojmë situatën.”

KULUSEVSKI – “Ai është i ri, nuk mund të luajë çdo ndeshje. Mos të harrojmë se nuk është e njëjta gjë të luash te Parma dhe Juventus. Ka një nivel krejtësisht ndryshe të përgjegjësisë.

Ne e blemë atë sepse e dimë se çfarë mund të japë, ai nuk ishte aq i mprehtë në ndeshjet e fundit, por është në proces rritjeje”, u shpreh Pirlo. /abcnews.al