Pezullohen aktivitetet kulturore për shkak të koronavirusit, Ministria e Kulturës: Administrata në punë

21:07 | 09/03/202021:070

Si pasojë e shfaqjes së dy rasteve me koronavirus në Shqipëri, është vendosur pezullimi i të gjitha aktiviteteve kulturore në vend. Por Ministria e Kulturës theksoi se puna e administratës do të vazhdojë.

Megjithëse të ftuarit dhe autori i veprës, Kujtim Borici, ishin të pranishëm për prezantimin e librit në sallën UNESCO të Muzeut Historik Kombetar, aktiviteti  nuk u zhvillua, pas vendimit të qeverisë për pezullimin e të gjitha aktiviteteve  kulturore.

 “ U kërkohet mirëkuptim të gjithëve, veçanërisht atyre që kanë ardhur nga emigracioni. Do të realizohet dnjë ditë tjetër. E rëndësishme është që të gjithë së bashku të sensibilizohemi me këtë situatë”, u shpreh ai.

Edhe artistët e operës menjëherë ndërprenë provat që po zhvillonin me dirigjentin italian Jacopo Sipari, i cili prej 2 javësh po punon për operan “La boheme” që ishte planifikuar të performohej në datat 13 – 16 mars në Pallatin e Kongreseve .

Aktivitetet artistike dhe frekuentimi i muzeve dhe galerive, do të pezullohet, por Ministria e Kulturës bën të ditur se nuk do të ndërpritet puna në administratë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono