Pesë të vrarë dhe dy të plagosur në rajonin e Donetskut

schedule08:10 - 9 Dhjetor, 2022

schedule 08:10 - 9 Dhjetor, 2022

Pesë civilë u vranë në sulmet ruse në rajonin e Donetskut dje, tha Pavlo Kyrylenko , guvernatori i rajonit të Donetskut, në përditësimin e tij të mëngjesit mbi viktimat.

Tre u vranë në qytetin e rrethuar të Bakhmut, një në Toretsk dhe një tjetër në Netailovo.

Dy të tjerë u plagosën, tha Kyrylenko.

Nga ana tjetër forcat ruse kanë instaluar raketahedhës të shumtë në centralin bërthamor të mbyllur të Ukrainës, Zaporizhzhia, pohuan zyrtarët ukrainas të enjten, duke rritur frikën se termocentrali më i madh atomik në Evropë mund të përdoret si bazë për të qëlluar në territorin ukrainas dhe për të rritur rreziqet nga rrezatimi.

Kompania bërthamore e Ukrainës Energoatom tha në një deklaratë se forcat ruse që pushtuan centralin kanë vendosur disa raketa-hedhës të shumëfishtë Grad pranë një prej gjashtë reaktorëve të saj bërthamorë. 

Ai tha se sistemet sulmuese janë të vendosura në “strukturat e reja mbrojtëse” që rusët ndërtuan fshehurazi, “duke shkelur të gjitha kushtet për sigurinë bërthamore dhe rrezatuese”.

Pretendimet nuk janë verifikuar nga Guardian.

Edhe pse rreziku i një shkrirjeje bërthamore është reduktuar shumë për shkak se të gjashtë reaktorët janë mbyllur, ekspertët kanë thënë se një lëshim i rrezikshëm i rrezatimit është ende i mundur, raporton Associated Press./Abcnews.al.