Përplasjet në Gjykatën Kushtetuese, Shalsi: Përpëlitjet e fundit, reforma ka partnerë BE dhe SHBA

schedule20:45 - 18 Nëntor, 2019

schedule 20:45 - 18 Nëntor, 2019

I ftuar në studion “Mbrëmja në ABC” me Mirela Milorin, Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes Eduard Shalsi, ka komentuar ngërçin e Gjykatës Kushtetuese.

“Një betejë që do të vazhdojë edhe për pak kohë dhe ndoshta janë përpëlitjet e fundit të të gjithë atyre që nuk e kanë dashur këtë reformë e cila është e inicuar nga PS në konsultë me partnerët tanë”, tha Shalsi.

I pyetur për vendimin e Presidentit Meta, se do të hedhë në gjyq kreun e KED Ardian Dvorani, Shalsi u shpreh se ky vendim nuk e ka surprizuar.

“Nuk është veprim i panjohur i presidentit Meta kundër reformës në drejtësi pasi ai nuk ka surprizuar me qendrimin e tij. Shqiptarët e kanë parë qartazi qëndrimin e BE dhe SHB-ve. Kushtetuta përcakton rrugën që ne kemi ndërmarrë, nëse do të shohim të gjithë rrugëtimin që ka përjetuar reforma në drejtësi ky nuk është rasti i parë si presidentit për të penguar reformën”, tha Shalsi.

Ndërkohe thekson se reforma ka partnerë BE dhe SHBA.

“Nuk këmi qenë vetëm, pa ekspertizën e parterëvë tanë strategjik, reforma nuk do të ishte e mundur të shkruhej në letër, as në praktikë. Kjo reformë ka si partnërë BE dhe SHBA-në”, deklaroi Shalsi.

Lufta që i kanë shpallur titullarëve të institucioneve të BE-së le ta vazhdojnë ta bëjnë, shprehet ai.

Reforma do të vijojë, nuk jam ekspert, por nuk ka nevojë për t’ju drejtuar Venecias.

Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, i pyetur për ftesën e Presidentit Meta drejtuar Opozitës dhe aleatëve, thotë se ky nuk është shqetësimi i PS, pasi janë të fokusuar tek problematikat e shqiptarëve.

“Ne duam ti fokusojmë energjitë tona në të gjitha komplekset me të cilat përballet Shqipëria. Dalja e palogjikshmee e opozitës nga Parlamenti dhe braktisja e zgjedhjeve provoi se kanë dëmtuar veten e tyre, por në do të merremi me hallet e shqiptarëve. Jemi të përqëndruar tëek problemet që kërkojnë zgjidhje. Se ç’bën presidenti me opozitën është puna e tyre”, tha Shalsi.

Në një marrëdhënie konfliktuale me Presidentin dhe me një opozitë jasht parlametit a do ta zgjidhnin krizën politike zgjedhjet e parakohshme?

Shalsi: “Nuk ndikon aspak, nuk kemi arsye për të menduar për zgjedhje të parakohshme, por për një proces që do të sjellë zgjedhje më të mira”.

“Sipas ekspertëve të ekonomisë situata ekonomike në vend nuk është pozitive, ka një tkurrje të ekonomisë. Si do të jetë viti që vjen: “Ne i kemi dëgjuar shqetësimet, shifrat e investimeve të huaja në 6-mujorin parë kanë njohur rritje. Kemi projekte që po punojmë intensivisht, si investimi i projektit të aeroportit të Vlorës që është në fazën finale. Janë disa projkte të cilat shpresojmë të nisin duke u mbështetur në partneritetin publik-privat”, tha ndër të tjera Shalsi./abcnews.al