Përkujtohet në Lezhë 10 vjetori i ndarjes nga jeta të At Zef Plllumit

schedule15:02 - 23 Shtator, 2017

schedule 15:02 - 23 Shtator, 2017

Lezha ka sjellë në kujtesë publicistin franceskan At Zef Pllumi në 10 vjetorin e ndarjes se tij nga jeta. Aktiviteti përkujtimor u organizua nga bashkia e qytetit, ku morën pjesë studiues, shkrimtarë, miq, bashkëpunëtor si dhe të afërm të françeskanit.Të pranishmit referuan mbi jetën dhe veprën e tij.

At Zef Pllumi do të mbetet në memorien e të gjithëve për veprimtarinë e tij të shkëlqyer si klerik dhe shkrimtar si dhe për kalvarin e vuajtjeve në burgjet e komunizmit.