Përhapi dezinformim për vaksinat kundër Covid, deputeti konservator pezullohet nga Kuvendi

schedule17:25 - 11 Janar, 2023

schedule 17:25 - 11 Janar, 2023

Andrew Bridgen është pezulluar si deputet konservator për përhapjen e dezinformatave në lidhje me vaksinimin kundër Covid.

Deputeti aktualisht është pezulluar 5 ditë nga Kuvendi për shkelje të rregullave parlamentare për regjistrimin e interesave financiare.

Kjo vjen pasi deputeti i Leicestershire Veri-Perëndimore postoi një postim në Twitter që krahasonte vaksinat me Holokaustin.

Shefi i konservatorëve, Simon Hart, tha se komentet kishin “kaluar kufirin” dhe kishin shkaktuar ofendim të madh.

Kryeministri Rishi Sunak dënoi gjithashtu vërejtjet, duke e quajtur krahasimin “krejtësisht të papranueshëm”.

Z. Hart tha se Bridgen do të humbiste kamxhikun e partisë – që do të thotë se ai do të ulet si i pavarur – ndërsa një hetim zyrtar do të zhvillohet.

“Si komb ne duhet të jemi shumë krenarë për atë që është arritur përmes programit të vaksinave,” shtoi shefi i kamxhikut.

“Vaksina është mbrojtja më e mirë kundër Covid që kemi. Keqinformimi për vaksinën shkakton dëm dhe kushton jetë.”/abcnews.al/