Përfundon takimi i Ramës me Merkel: Mbështesim reformat për të forcuar ligjin

17:35 | 25/04/201817:350

Gjermania vlerëson reformat e kryera nga Shqipëria në rrugën e integrimit, por do të vendosë më vonë për qëndrimin që do të mbajë në lidhje me hapjen e negociatave. Këtë mesazh përcolli në Berlin, kancelarja Merkel në krah të kryeministrit Rama, i cili po zhvillon një vizitë dy ditore në Gjermani.

Angela Merkel vlerëson rrugën e dritanishme të bërë nga Shqipëria drejt integrimit. Kancelarja gjermane ka deklaruar se Shqipëria ka nisur projekte të rëndësishme reformash dhe se është bërë përparim, sidomos me vetingun ne drejtësi.

Por sipas saj, vendimi përfundimtar për votën e qershorit, lidhur me hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë do të merret në ditët në vijim.

Dyshimi gjerman sipas kancelares Merkel lidhet me plotësimin e parakushteve nga Shqipëria.

Kancelarja garantoi ndihmë për arritjen e përparimit të nevojshëm, duke ritheksuar ndikimin e tij në vendimin përfundimtar.

Pasi përmendi reformat e ndërmarra, kryeministri Edi Rama shprehu besimin e një vote pro nga Gjermania.

Rama theksoi se Shqipëria e ka merituar çeljen e negociatave të anëtarësimit në BE.

Kryeministri e mbylli fjalën me fenë që sipas tij përfaqëson gjithë shqiptarët.

Konferenca për mediat u pasua me një takim 90 minutësh mes kryeministrit shqiptar dhe kancelares gjermane./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono