Përfundon takimi Bushati – Kotzias

schedule12:33 - 21 Janar, 2018

schedule 12:33 - 21 Janar, 2018

Ka përfunduar pa një komunikim me mediat në Korçë, dita e tretë e bisedimeve mes ministrave të Jashtëm të Shqipërisë e Greqisë, Ditmir Bushati dhe Nikos Kotzias. Sipas njoftimit në axhendë, ministri grek është larguar në mesditë nga Korça.

Nuk dihet nëse më vonë Ministria e Jashtme do ketë një informacion për bilancin e këtyre bisedimeve tre ditore. Mbrëmë, në fund të takimit të ditës së dytë, ishte ministri ynë i Jashtëm, Bushati, ai që deklaroi për mediat, se është bërë progres i rëndësishem në diskutimet për çështjet e hapura mes dy vendeve dhe se e sotmja do ishte një ditë e rëndësishme për këto bisedime.

Ecuria e negociatave këto ditë ishte mbajtur e fshehtë, por çështjet delikate midis dy vendeve, si ligji i luftës, kufiri detar, varrezat e ushtarëve grekë dhe minoriteti grek ne Shqipëri tashmë janë të njohura.

Sipas burimeve paraprake, dakordësia e këtij takimi treditor, do materializonte një takim të nivelit të lartë mes dy kryeministrave Rama e Cipras, në muajin Prill./abcnews.al