Përfitimet e masazhit erotik, sipas ekspertëve

schedule18:30 - 15 Shtator, 2021

schedule 18:30 - 15 Shtator, 2021

Masazhi erotik mund të jetë një mjet i fuqishëm për ata që ndihen të shkëputur nga vetja ose partnerët e tyre. Ai përfshin prekje sensuale në të gjithë trupin, përfshirë indin erektil, thithkat, penisin, vulvën dhe klitorisin. Masazhi i njohur, i lashtë tantrik i ndihmon njerëzit të përqëndrohen në shqisat e krijuara në organet gjenitale gjatë zgjimit.

Ekspertët shikojnë se si përfshirja e kësaj forme të kontaktit fizik në jetën tuaj seksuale mund ta çojë atë në një nivel krejt të ri:

Krijimi i një kuptimi më të thellë të zgjimit

“Me lëkurën tonë që është organi ynë më i madh seksual, masazhi erotik mund të thellojë përvojën e kënaqësisë si dhe të ndezë marrëdhëniet seksuale për një çift”, thotë Irene Fehr, trajnere e seksit intimitet. “Kur bëhet për kënaqësinë e masazhit (dhe jo vetëm për të arritur kulmin), mund të çojë në nivele më të larta të lidhjes, pasionit dhe zgjimit”.

Do t’ju ndihmojë të dekompresoni

“Meqenëse masazhi seksual zakonisht i bëhet një personi në të njëjtën kohë (një person bën dhe tjetri merr), krijohet një lidhje e vetëdijshme midis dhuruesit dhe marrësit”, thotë Fehr.

Përmirëson komunikimin

Masazhi seksual i lejon partnerët të shprehin nevojat e tyre dhe t’i rregullojnë ato pa u shqetësuar për dëmtimin e ndjenjave të partnerit të tyre. “Duhet kohë (45 minuta në një orë), e cila do të lejojë relaksim të thellë dhe një ndjenjë sigurie”, thotë Fehr. “Ajo rrit oksitocinën, një kimikat i fuqishëm i lëshuar gjatë orgazmës. Natyra e ngadaltë dhe e zgjatur e praktikës gjithashtu krijon një gjendje natyrore të ndërgjegjes së ndryshuar, duke përfshirë ndjenjat e euforisë dhe kënaqësisë së përgjithshme.”

I bën mirë trupit, mendjes dhe shpirtit 

“Një masazh i çdo stili është i mirë për mirëqenien tuaj të përgjithshme”, thotë Dyachenko. “Sistemet limfatike në trupin tonë shpesh bllokohen për shkak të dietës, stilit të jetesës së shpejtë dhe stresit. Masazhi mund të ndihmojë në lehtësimin e çdo bllokimi dhe zvogëlimin e tensionit. Masazhi ndihmon në përmirësimin e qarkullimit dhe lehtëson çdo dhimbje. Masazhi gjithashtu lëshon hormone si serotonin, e cila na bën të ndihemi më të lumtur dhe më të shëndetshëm”.

Mund të aktivizojë epshin tuaj

“Një masazh seksual mund të aktivizojë vërtet gjendjen tuaj seksuale”, thotë Dyachenko. “Ju mund të filloni me një masazh të rregullt për t’ju ndihmuar të relaksoheni dhe pastaj ta ktheni atë në një erotik.”/abcnews.al