Përbërësit natyral që parandalojnë rënien e flokëve tuaj përgjithmonë

schedule15:56 - 15 Shkurt, 2021

schedule 15:56 - 15 Shkurt, 2021

Shumë gra vuajnë nga problemi i rënies së flokëve, si rezultat i mungesës së mineraleve dhe vitaminave të nevojshme, kështu që flokët humbin vitalitetin e tyre dhe fillojnë të bien shumë. Sidoqoftë, ju mund të shpëtoni nga ky problem përmes përbërësve natyralë që janë të dobishëm për flokët, të cilat do t’ju prezantojmë në këtë artikull.

Hudhër, qepë dhe vaj ulliri

Qepa, hudhra dhe vaji i ullirit kanë veti të mahnitshme që parandalojnë rënien e flokëve, nxisin rritjen dhe dendësinë e tij dhe e bëjnë atë të fortë dhe të shëndetshëm. E vetmja gjë që duhet të bësh është të presësh pesë thelpinj hudhër dhe t’i vendosësh në një tenxhere në sobën që përmban një filxhan ujë, pastaj shto dy lugë vaj ulliri dhe një qepë, të prerë në katër feta.

Prisni derisa përzierja të nxehet dhe hiqeni atë nga soba. Tendosni atë dhe kur të ftohet, vendoseni në lëkurën e kokës, duke e masazhuar me majë të gishtave. Lëreni përzierjen në flokët tuaj për një natë të tërë.

Vaj kokosi dhe lëng limoni

Vaji i kokosit është i pasur me vitamina ushqyese për flokët, prandaj është shumë efektiv në zvogëlimin e rënies së flokëve dhe bërjen e tij të butë dhe të gjallë. Mjafton të përzieni dy lugë vaj kokosi me lëngun e një limoni dhe ta vendosni përzierjen në skalpin tuaj. Lëreni përzierjen për gjysmë ore në skalpin tuaj, pastaj lani flokët si zakonisht.l.k/abcnews.al