Pensionisti i ankohet Macron: Jetesa është shumë e shtrenjtë

18:09 | 06/10/201818:090

Sërish në qendër të polemikave në një kohë që popullariteti i tij shënon rënie të vazhdueshme. Presidenti francez Emanuel Makron i ka kërkuar të mos ankohen pensionistëve që i thonin se jetesa në vend është bërë shumë e shtrenjtë

Presidenti i Francës Emanuel Makron i ka bërë apel pensionistëve që të mos ankohen. Përgjigja e tij ndaj një grupi pensionistësh gjatë vizitës në qytetin e lindjes së Sharl De Gol, rrezikon të ngjallë polemika të tjera në vend. Makron është në qendër të kritikave për shkak të marrëdhënieve që ka me njerëzit e zakonshëm.

Kreu i shtetit francez gjatë vizitës së tij u ndalua nga një grup pensionistësh që u ankuan për jetesën e shtrenjtë. Macron u përgjigj duke cituar një shprehje të Sharl de Gol:

“Nipi i gjeneralit sapo më tha: “me të mund të flisje shumë lirshëm, por e vetmja gjë që s’mund të bëje sihte të ankohej. Mendoj se kjo është një praktikë shumë e mirë”.

Presidenti shtoi më pas se Franca do të përparonte më mirë nëse të gjithë do të respektonin këtë princip. Më pas ai u tha pensionistëve që të kuptonin se sa me fat ishte, dhe mohoi se fuqia blerëse e kësaj kategorie sociale ka rënë. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono