Penelope Cruz: Spanjollja që bëri Hollywood-in të përkulej

schedule21:15 - 28 Tetor, 2021

schedule 21:15 - 28 Tetor, 2021

Penelope Cruz i përket asaj kategorie aktorësh që dinë të sakrifikojnë fantazinë për tu bërë të njohur. Zeshkanja, e bukura e hijshme, por pa u bërë ‘kërcënuese’ seksi, me tipare mesdhetare, i ka lënë gjithmonë hapësirë ​​femrave që të identifikohen me të. Ndoshta kjo është arsyeja pse regjisori i dha asaj rolet e heroinës fatale, por asnjëherë të femrës fatale.

Penelope ka qenë gjithmonë me këmbë në tokë, por gjithmonë e gatshme për të thelluar universin e grave të papërsosura dhe dinamike që “krijuesi” i Almondovar i do aq shumë.

” Unë jam një vajzë shumë me fat që kam punuar me Pedro Almodovar “

Ylli 47-vjeçar luajti në filmin e ri të mentorit të saj, Pedro Almodovar, “Madres Paralelas” (“Nënat paralele”), rol për të cilin fitoi Palmën e Artë në Festivalin e Filmit në Venecia, duke hyjnizuar edhe një herë heroinat e tij dhe duke i dhënë Kruzit në bashkëpunimin e tyre të shtatë një rol të qepur për të, në thelb realizon dy filma në një, me një emërues të përbashkët, që nuk është tjetër veçse simboli i gruas, i cili krijon, jep jetë dhe ruan kujtesën sado e vështirë të jetë, si personalisht ashtu edhe kolektivisht. Dhe e gjithë kjo është Penelope!

Siç tha regjisorja fituese e çmimeve për New York Times, “prania e saj më jep një ndjenjë të madhe sigurie, sepse ajo gjithmonë kujdeset për mua me vetëmohimin që një vajzë sheh kur bëhet fjalë për babain e saj të dashur”.

Nga ana e saj, Penelope shprehet se është një vajzë shumë me fat që ka bashkëpunuar shumë herë me regjisoren e talentuar!

Kujtojmë se Pedro dhe Penelope kanë bashkëpunuar disa herë, në “Hot Flesh” (1997), në “Gjithçka për nënën time” (1999), në “Dhimbje dhe lavdi” (2019), në “Unë nuk mbaj” ( 2013 ), në “Cracked Hugs” (2009), por ajo ka bërë performancën e saj më të mirë në një film në “Volver” të panjohur (“Go Back”, 2006), për të cilin u nominua për një Oscar për Aktoren më të Mirë, në skenë që kënga me baltë me të njëjtin emër është bosh, nuk mund t’i heqësh sytë.

Një yll ka lindur

Por si erdhi që i gjithë planeti ta thërriste me emrin e saj? Aktorja madrilene, e cila festoi ditëlindjen më 28 prill, erdhi në jetë në vitin 1974. Ajo e dinte që në moshë të vogël se dëshironte të futej në industrinë e argëtimit, daljen e saj të parë televizive e bëri në moshën 16-vjeçare. Ajo u bë e njohur në vendlindjen e saj në moshën 18-vjeçare, për shkak të skenave të guximshme të suksesit të madh kinematografik “Jamon, Jamon” (1992) nga Bigas Luna.

Pastaj personi i duhur në kohën e duhur, hyri në jetën e saj. Pse; Sepse falë njohjes ndërkombëtare të filmave të tij, antenat e producentëve të Hollivudit iu drejtuan aktores së re, në një kohë kur Meka e Kinemasë kërkonte aktorë spanjollë për të kënaqur në SHBA dëshirat argëtuese të latinishtfolësve në rritje. çdo lloj ekrani. Cruz u prezantua si rivalja mahnitëse e Salma Hayek dhe Jennifer Lopez, një version më i rafinuar, evropian dhe lindi një yll.

Zeshkania e vockël bëri menjëherë përshtypje. Në fillim, të gjithë ishin më të preokupuar me lidhjet e saj të dashurisë, një romancë me Matthew McConaughey dhe një marrëdhënie e stuhishme me Tom Cruise, çifti i famshëm i atëhershëm Cruz. Pjesëmarrja e saj në prodhimet amerikane do të ishte mjaft indiferente. Objekti ekzotik i dëshirës në shumicën, një prani e bukur me theks seksi dhe asgjë më shumë.

Askush nuk kishte kërkesa të larta ndaj saj: “Për herë të parë shkova në Los Angeles në vitin 1994. Nuk flisja fare anglisht. Vetëm dy fjali mund të them: “Si jeni?” dhe “Dua të punoj me Johnny Depp”, me të cilin më në fund arriti të punojë, në fakt dy herë.

Për herë të parë shkova në Los Anxhelos në vitin 1994. Nuk flisja fare anglisht. Vetëm dy fjali mund të them: “Si jeni?” dhe “Unë dua të punoj me Johnny Depp

Woody Allen ndryshoi fatin e saj me komedinë sensuale “Vicky Cristina Barcelona” (2008). Temperamenti më në fund u njoh dhe u shpërblye për interpretimin e saj me Oscar II për Aktoren më të Mirë. Të shtënat i kishin rezervuar diçka tjetër, pasi aty shpërtheu lidhja e saj e dashurisë me Javier Bardemin, të cilin e njihte prej disa vitesh, por mes tyre nuk doli asgjë tjetër.

Penelope ikona Chanel

Penelope, të cilën miqtë e quajnë me përzemërsi “Pe”, është kërkuar vazhdimisht nga kompanitë e famshme kozmetike dhe shtëpitë e mëdha të modës për fushatat e tyre reklamuese, ndërkohë që puna e saj filantropike nuk është aspak e papërfillshme. Ambasadorja e Chanel që nga viti 2018, ka deklaruar se i pëlqen të ketë firmën Chanel.

Në të njëjtën kohë… nënë

Unë dhe Bardem u martuam në vitin 2010 në Bahamas. Në fillim të vitit 2011 ata patën një djalë, Leon, dhe në 2013 një vajzë, Luna. Nuk dimë shumë për ta, pasi Penelope mbetet tmerrësisht mbrojtëse ndaj jetës së saj personale. Mëmësia është një prioritet i madh për të dhe ka thënë shumë herë në intervista se sa shumë ka ndryshuar kur ka pasur fëmijë: “Kur isha më e vogël, mendimi i të tjerëve ishte shumë i rëndësishëm për mua, sapo u bëra nënë kuptova se kishte gjëra më të rëndësishme. Për mua ky është misioni më i rëndësishëm në jetën time dhe do të doja ta kryeja sa më plotësisht”.

Interesi i mbi 5.5 milionë ndjekësve të saj në Instagram e mban gjallë me postime nostalgjike, foto me miken e saj Salma Hayek dhe ndryshime të shpeshta stilistike. Por kurrë me familjen e saj!

/abcnews.al