Pelosi: Amerika dhe bota nuk mund të përballojnë luftën

schedule11:42 - 8 Janar, 2020

schedule 11:42 - 8 Janar, 2020

Kryetarja e Kongresit së Sh.B.A. Nancy Pelosi njoftoi se ajo po ndiqte hap pas hapo ngjarjet në Irak.

“Ne duhet të sigurojmë sigurinë e punonjësve tanë, duke përfshirë përfundimin e provokimeve të panevojshme nga administrata dhe të kërkojmë që Irani të japi fund dhunës. Amerika dhe bota nuk mund t’a lejojnë luftën.”

Demokratët nuk ishin dakort për vendimin e Presidentit amerikan Donald Trump për të urdhëruar vrasjen e Soleimanit pa u konsultuar me Kongresin.

Demokratët po përgatiten të votojnë këtë javë për një rezolutë që synon të kufizojë veprimet e Trump në Iran./abcnews.al