Partneri juaj po ju manipulon? Dhjetë shenja që e vërtetojnë këtë

schedule10:40 - 20 Shtator, 2021

schedule 10:40 - 20 Shtator, 2021

Është vërtet e vështirë të zbulosh manipulime emocionale kur je në një lidhje, nëse të ndodhin pikërisht ty. Por nëse ju jeni vëzhgues, atëherë shenjat janë shumë më të qarta.

Sipas ekspertit të seksit, Leah Carey, “manipulimi emocional përcaktohet si përpjekja e një personi për ta bërë partnerin e tij të sillet ashtu siç dëshiron, duke i shkaktuar atij keqardhje dhe dyshime për mendimet, ndjenjat dhe veprimet e tij. Shpesh përfshin të qarat, shpërthimet, nervat dhe kërcënimet që mund të shkatërrojnë marrëdhënien tuaj dhe shëndetin tuaj të qetë mendor.

Nëse po pyesni veten nëse jeni në një lidhje që ju manipulon, lexoni më poshtë 10 shenjat që, sipas ekspertit, e bëjnë të qartë.

Është shprehur sikur jeni duke luajtur në një serial dramatik

Një person që përpiqet t’ju manipulojë shpesh do të përdorë fraza të tilla si: “Mendova për të gjithë njerëzit se do të më kuptonit” ose “ju jeni personi i vetëm që kam dashur vërtet. “Nëse ata përdorin shprehje të tilla elokuente së bashku me të qarat dhe emocionet, për t’ju bërë të ndryshoni mendim, ata me siguri po përpiqen t’ju manipulojnë”, thotë Carey.

Lotimi është i lehtë

Siç e dini në një bisedë të nxehtë secili prej nesh mund të shpërthejë në lot. Herën tjetër që partneri juaj do ta bëjë këtë, përpiquni të kuptoni nëse ai me të vërtetë qan ose e shtyn veten të qajë.

Ju largon nga mjedisi juaj

Personi që dëshiron të jetë nën kontrollin tuaj ju mban larg asaj që ndiheni rehat dhe të njohur me të. Mendoni se ku jetoni, me kë shoqëroheni, ku frekuentoni ose ku takoheni. Janë të gjitha vendet e preferuara të partnerit tuaj? A ju duket sikur jetoni vetëm për atë që partneri juaj do dhe dëshiron, por ai nuk bën asnjë lëshim për atë që ju pëlqen? Është shumë më e lehtë të kontrollosh dikë kur ai nuk është i rehatshëm, kështu që kjo është gjithashtu një shenjë e madhe e manipulimit.

Ai pret që ju të reagoni në një mënyrë të caktuar

Me siguri, në një marrëdhënie do të bëni lëshime, do të dëgjoni atë që tjetri ka për t’ju ​​thënë, do të diskutoni, do të ziheni. Sidoqoftë, nuk do të prisni që partneri juaj të ketë një sjellje specifike, e cila ju pëlqen. Në marrëdhënie duhet të evoluoni dhe të mbani elementët e mirë të tjetrit. Nëse e kuptoni që një sjellje specifike dhe e vetme është e pranueshme, atëherë mund t’ju duhet të rishqyrtoni të dhënat e marrëdhënies tuaj.

Kërkoni vazhdimisht dëshmi për dashurinë tuaj

A dëgjoni shpesh fraza si “Nëse do të më donit do të bënit atë që ju kërkoja” ose “nëse më doni vërtet do të më blini atë që dua”? Dashuria nuk kërkon asgjë në këmbim dhe pritja e tyre është një flamur i kuq. Kjo taktikë përdor fajin si forcën shtytëse për të fituar. Është një mënyrë e qartë manipulimi, edhe nëse tingëllon e pafajshme.

Reagon ndaj “jo”

Sa herë që i thoni jo diçkaje, fillon një luftë? “Ju nuk tregoni dashuri dhe respekt vetëm duke parë njëri -tjetrin ose duke iu përgjigjur vetëm asaj që ai dëshiron të dëgjojë,” thotë Carey. Ju jeni një çift i dy njerëzve me baza dhe përvoja të ndryshme që përpiqen të ndërtojnë diçka të bukur së bashku. Koncesionet do të bëhen, por nga të dyja anët.

Tejkaloni limitet

Nëse po vendosni kufij dhe partneri juaj po përpiqet t’i kalojë ato, atëherë duhet të rishqyrtoni marrëdhënien tuaj. Nëse ende nuk e keni sqaruar se sa mund të toleroni dhe duroni, bëjeni që të keni një zhvillim më të qetë dhe më thelbësor në marrëdhënien tuaj.

Të bën të ndihesh keq

Sepse keni thënë jo, sepse keni vendosur kufijtë tuaj, sepse keni bërë diçka që ju pëlqen. Në fakt, ai mund të ketë një mëri kundër jush për diçka që keni bërë me të cilën ai nuk ishte dakord ose mbante mend një ngjarje dhe ta kthejë atë në çdo bisedë dhe grindje tuaj, veçanërisht kur rezultati nuk duket të jetë në interesin e tij më të mirë.

Ai luan viktimën

Mendoni për këtë: Ju grindeni me partnerin tuaj dhe pavarësisht se kush ka të drejtë apo të gabuar, çfarë u tha apo si përfunduat, partneri juaj është gjithmonë viktimë. “Unë nuk mendoj se e ke thënë këtë” ose “Si mund të më ofendosh?” janë fraza që ai përdor, shpesh në lot, edhe kur ai ishte fajtor për sherrin. Në këtë mënyrë ai duket i pafajshëm, ai shmang përgjegjësinë e tij dhe ju e merrni fajin.

Ai vazhdimisht bën shaka

Në këtë pikë ka dy pjesë: Në të parën partneri juaj ju fyen, por është faji juaj sepse e keni marrë në zemër, ai thjesht po bënte shaka. Dhe në të dytën ai bën shaka që ju nënvlerësojnë para të tjerëve. Nëse reagoni, bëni një skenë para të tjerëve dhe prishni shoqërinë. Kjo është mënyra e tij për t’ju bërë të ndiheni keq, duke pyetur veten dhe duke dyshuar pa faktin se ai ka bërë asgjë “serioze”./abcnews.al