Parlamenti i Tajvanit arenë përleshjesh, nuk mungojnë as grushtet

schedule18:33 - 17 Korrik, 2020

schedule 18:33 - 17 Korrik, 2020

Kuvendi i Tajvanit është bërë arenë përplasjes mes deputetëve mbi emërimin e kreut të një institucioni të lartë qeveritar.

Në më pak se dy javë ligjbërësit në Tajvan  u “hodhën” në grushta dhe balona uji brenda sallës së Kuvendit të premten.

Sipas mediave të huaja, një ligjvënës nga Partia Demokratike Progresive në pushtet (DPP) ishte kapur në kamera duke goditur një anëtar të partisë opozitare gjatë një votimi për të nominuaren Chen Chu.

Ligjvënësit e Kuomintang (KMT) më vonë hodhën balona uji në podiumin e altoparlantëve, duke detyruar kolegët e tyre të DPP të vishnin mushama plastike dhe të mbanin mburoja kartoni.

Parlamenti në Taipei dikur ishte famëkeq për përleshjet masive dhe ka qenë skena e protestave të shpeshta.

Përballje të tilla pati që prej asaj kohe, por në dyzetat e fundit ata janë rikthyer me braktisjen e vendimit për të emëruar Chen, 70 vjeç, për të kryesuar Controll Yuan, një agjenci hetimore që monitoron degët e tjera të qeverisë.

Partia gjithashtu pretendoi se 24 nga 27 personat e nominuar për anëtarësim në këtë agjenci kanë lidhje të ngushta me PDSH në listën e nominimeve “më të këqija” për agjencinë.

Chen është një avokate e të drejtave të njeriut për një kohë të gjatë dhe u burgos për gjashtë vjet kur Tajvani ishte një diktaturë nën KMT.

Më të gjithë konfliktete dhe përplasjeve me njëri tjetrit është bërë i mundur emrërimi i Chen./abcnews.al