Parlamenti holandez i thotë “jo” hapjes së negociatave me Shqipërinë

22:14 | 12/06/201922:140

Parlamenti holandez ka votuar pasditen e së mërkurës kundër hapjes së negociatave të anëtarësimit mes BE-së dhe Shqipërisë. Mocioni i propozuar nga tre ligjvënës ka kaluar me 105 vota kundër nga 150 mandate që ka Parlamenti holandez. Kundër hapjes së negociatave dolën 3 parti të mazhorancës, përfshirë atë të kryeministrit Mark Rute, si dhe 6 parti të opozitës.

Në seancën e zhvilluar u tha se Shqipëria nuk ka arritur rezultate të mjaftueshme e të prekshme në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Duke cituar edhe konstatimet në raportin e progresit, Parlamenti vendosi se Shqipëria nuk plotëson kushtet e duhura. Rrjedhimisht, ligjvënësit i bënë thirrje qeverisë holandeze që të mos bjerë dakord me propozimin e Komisionit Europian për hapjen e negociatave.

Një mocion i ngjashëm kundër hapjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut nuk mori numrin e nevojshëm të votave PRO, duke bërë që fqinjit tonë t’i hapet drita jeshile e negociatave./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono