Parada për Ditën e Fitores në Moskë, Putin: Lufta është aktuale

schedule15:59 - 9 Maj, 2019

schedule 15:59 - 9 Maj, 2019

Në fjalën e tij në paradën e fitores në sheshin e kuq në Moskë, presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se lufta është sërish aktuale. Por njëkohësisht ai premtoi se Rusia do të bëjë gjithçka për ta shmangur. Në kryeqytetin rus parakaluan para mureve të Kremlinit më shumë se 13 mijë ushtarë dhe 132 mjete ushtarake.

“Lufta është sërish aktuale por Rusia do të bëjë cdo gjë për ta shmangur”.

Deklarata u bë nga presidenti rus Vladimir Putin gjatë fjalës së tij në paradën në sheshin e kuq, në 74 vjetorin e Ditës së Fitores, që celebron humbjen e Gjermanisë naziste dhe rënien në fushën e betejës të atyre që luftuan.

“Populli ynë e di se çfarë është lufta, ne nuk harrojmë asgjë,” shtoi ai.

Në Moskë ishte një festë e madhe në ditën e fitores. Në 9 maj Rusia kujton përvjetorin e fitores ndaj Gjermanisë naziste në luftën e dytë botërore.

Të pranishëm ishin përfaqësuesit më të lartë të ushtrisë ruse. Duke iu drejtuar qytetarëve të pranishëm, presidenti rus u shpreh: “Sot duke festuar këtë datë, ne sërish njohim madhështinë e fitores ndaj nazismit. Jemi krenar që pikërisht etërit tanë arritën të zhdukin, mundin dhe të ndalojnë atë forcë të errët. E tashmë pas 70 vitesh, histori I bën sërish apel mendjes dhe vëmendjes tonë. Nuk duhet të harrojmë se idetë e superioritetit dhe eksluzivitetit racial shkatuan luftën më të përgjakshme. Luftë që përfshiu rreth 80 për qind të popullsisë botërore. Dhe shumë vende të Europës u pushtuan.”

Putin disa herë theksoi se lufta është sërish aktuale, por dhe se Rusia do të bëjë gjithçka për ta shmangur.

Në paradën e sheshit të kuq, parakaluan mjetet më modern të ushtrisë së fuqishme ruse si për shembull S-400 Triumf, sistemet anti ajrorë dhe anti raketat që përdoren për të mbrojtur hapësirën ajrore, por dhe sistemet që hedhin raketa me rreze të cilat mund të arrijnë deri në Shtetet e Bashkuara të AMerikës. Ushtria ruse drejtohej nga general koloneli Oleg Saliukov, komandant i trupave të ushtrisë, i cili parakaloi në bordin e një automjeti rus të blinduar.

Të pranishëm ishin dhe veteranë të luftës, por asnjë lider i huaj. /ABC News Albania 24/7