Panik në Pakistan/ Luani arratiset dhe shëtit rrugëve të qytetit, liria i zgjat shumë pak

schedule21:38 - 29 Gusht, 2023

schedule 21:38 - 29 Gusht, 2023

Një luan u arratis nga një makinë po shëtiste rrugëve të Karaçit, duke shkaktuar panik tek banorët për dy orë përpara se të kapej sërish.

Pronari i kafshës e zhvendosi po shkonte në kryeqytet në momentin kur macja u arratis. “Ekipet tona nxituan menjëherë sapo na lajmëruan. Falënderimi i takon Allahut, luani, është i sigurt me ne dhe askush nuk është në rrezik tani,” tha inspektori i Shërbimit të Kafshëve të Egra Mukhtiar Somro.

Luani është strehuar në bodrumin e një ndërtese pasi ka bredhur rrugëve të qytetit për pak kohë. Shëtitja e tij solli kaos në trafik pasi disa furgona të mediave mbërritën në vendngjarje për të raportuar dhe një turmë u mblodh për të parë nga afër kafshën.

Shërbimi i Kafshëve të Egra njoftoi se luani u dërgua në ambientet e tij, pasi ndalohet mbajtja e luanëve në shtëpi në zonat e banuara. Pronari i kafshës është arrestuar dhe do të sillet para drejtësisë, tha drejtori i policisë Shiraz Nazir.

Nuk është e pazakontë të kesh mace të egra në shtëpi në Pakistan. Biznesmenët e pasur janë të njohur për mirëmbajtjen e kopshteve zoologjike private dhe ndonjëherë i hapin ato për publikun. Në vitin 2017, policia arrestoi një burrë që mori luanin e tij për një xhiro natën në rrugët e Karaçit me makinën e tij.

Lajmi për “arratisjen” u bë virale në faqet e rrjeteve sociale, ku disa shprehën shqetësimin dhe të tjerët e trajtuan këtë çështje me humor.