Nuk kanë fund telashet për Alec Baldwin, paditet për një tjetër çështje

schedule12:37 - 20 Janar, 2022

schedule 12:37 - 20 Janar, 2022

Nuk kanë fund telashet për Alec Baldwin. Pas ngjarjes tragjike gjatë xhirimeve të filmit Rust, ku vdiq një person, aktori po përballet me një tjetër padi. Alec është paditur nga familja e një ushtaraku të vrarë në Afganistan gjatë tërheqjes së trupave të administratës Biden. Në padi thuhet se aktori akuzoi padrejtësisht të afërmit e ushtarakut të vrarë si kryengritës.

Rylee McCollum, 20 vjeç ishte një nga 13 anëtarët e shërbimit amerikan të vrarë në bombardimin e 26 gushtit jashtë portës së Abbey të Aeroportit Ndërkombëtar Hamid Karzai, ku ata po merrnin të evakuuarit e mundshëm për t’u larguar nga Afganistani pas pushtimit të talebanëve.

Motrat dhe e dashura e një marinesi të vrarë gjatë tërheqjes katastrofike nga Afganistani po padisin Alec Baldwin për shpifje

Baldwin kontaktoi motrën e 20-vjeçarit dhe i dërgoi një çek prej 5,000 dollarësh për gruan e ushtarakut të vrarë dhe për fëmijën e porsalindur. Por aktori ndryshoi shpejt mendim pasi ajo postoi një foto që e tregonte atë në Monumentin e Uashingtonit më 6 janar 2021 – ditën e trazirave të Kapitolit – me mbishkrimin “Throwback”.

Kjo foto e McCollum në Monumentin e Uashingtonit më 6 janar 2021 - ajo tha se ishte pastruar nga FBI dhe nuk ishte në Kapitol - bëri që Baldwin t'i dërgonte një mesazh të drejtpërdrejtë, duke e akuzuar atë dhe të venë e vëllait të saj si kryengritës.

“Kur dërgova dollarët për vëllain tuaj të ndjerë, nga respekti i vërtetë për shërbimin e tij ndaj këtij vendi, nuk e dija që ju ishit një protestues i 6 janarit”, shkroi ylli i “30 Rock”. Motra e të ndjerit thotë se ka marrë mesazhe agresive pasi aktori postoi foton e saj në Instagram. Ajo tha gjithashtu se njerëzit e krahasuan familjen e saj me ISIS ose nazistët. /abcnews.al