Nuk e lëshonte nga dora kanarinën, 13-vjeçari me emrin Berat shpëtohet nga rrënojat 55 orë pas tërmetit

schedule14:46 - 8 Shkurt, 2023

schedule 14:46 - 8 Shkurt, 2023

Një djalë 13-vjeçar u shpëtua nga rrënojat e tërmetit në Kahramanmaras me një kanarinë në duar, të cilën e mbrojti për 55 orë.

Kërkimet kanë vijuar prej tre orësh pasi ekipet e shpëtimit kanë dëgjuar britma nga rrënojat e një apartamenti.

Pasi ekipi e shpëtoi, djali i mbështjellë me batanije të posaçme kundër rrezikut të hipotermisë, Berat Sari i bërtiti tezes së tij ndërsa ajo shkoi menjëherë në ambulancë për t’i dorëzuar kanarinën e tij.

Më pas, tezja e përkëdheli zogun, më pas e ushqeu dhe e bëri të pinte ujë nga tapa e shishes që gjeti. Tezja, e cila derdhte herë pas here lot gëzimi, falënderoi Zotin pasi pa gjallë nipin dhe zogun e tij të vogël. Berat tani po merr trajtim në spital./abcnews.al