Një grua noton gati 300 metra nën akull për të shënuar Rekordin Botëror Guinness

schedule16:36 - 25 Prill, 2022

schedule 16:36 - 25 Prill, 2022

Një grua nga Afrika e Jugut theu rekordin e saj botëror Guinness duke notuar një distancë prej 295 këmbësh dhe 7.62 cm nën akull.

Amber Fillary, e cila fillimisht vendosi rekordin dy vjet më parë në Oppsjo, Norvegji, me një distancë prej 229 këmbësh dhe 20 cm, theu rekordin e saj në Kongsberg, Norvegji, me një not 295 këmbë, 8 cm pa zhytje.

Fillary mban gjithashtu Rekordin Botëror Guinness për shëtitjen më të gjatë nënujore me një frymëmarrje, të cilën e arriti në Dahab, Egjipt, me një shëtitje prej 359 këmbësh dhe 15 cm.

Fillary tha se ajo u përgatit për përpjekjen e saj më të fundit për rekord duke e mësuar gradualisht trupin e saj me të ftohtin në Berlin dhe më pas duke u praktikuar në liqenin e Norvegjisë ku theu rekordin./abcnews.al