Një asteroid pritet të kalojë pranë Tokës

schedule20:43 - 9 Shkurt, 2018

schedule 20:43 - 9 Shkurt, 2018

Një asteroid, i cili u zbulua vetëm para pesë ditësh, pritet të kalojë shumë afër Tokës.

Asteroidi “2018 CB” llogaritet përafërsisht rreth 40 metra. Ai do të kalojë rreth 70 mijë kilometra larg Tokës, një distancë sa një e pesta e distancës mes planetit tonë dhe Hënës.

Ky fakt e bën të rrezikshëm asteroidin “2018 BC”.

Një projekt survejimi i Nasa-s në Tuscosn të Arizonas arriti të dallojë asteroidin.

Asteroidi pritet që të kalojë afër Tokës rreth orës 22:27 me orën qendrore zonale./abcnews.al