Nga 15 prilli, Twitter bën ndryshimin e radhës

schedule13:17 - 28 Mars, 2023

schedule 13:17 - 28 Mars, 2023

Nga 15 prilli, vetëm abonentët e verifikuar do të kenë postime të rekomanduara për përdoruesit e tjerë dhe do të mund të votojnë në sondazhe.

Sipas këtij ndryshimi, postimet nga llogaritë e papaguara nuk do të përfshihen në tweet-et e rekomanduara “For You”, raportoi BBC.

Elon Musk tha më parë se verifikimi me pagesë rrit ndjeshëm koston e përdorimit të robotëve dhe e bën më të lehtë identifikimin e tyre. Megjithatë, disa përdorues të mediave sociale e kritikuan këtë veprim.

Twitter njoftoi javën e kaluar se do të hiqte statusin e verifikuar të disa llogarive që datojnë para se Musk të blinte kompaninë.

Përdoruesit aktualisht paguajnë shtatë dollarë në muaj për verifikimin me rriqrat blu, gjë që gjithashtu jep akses në veçori shtesë.

Një ish-punonjës i ekipit të verifikimit, i cili foli në kushte anonimiteti, i tha BBC-së se qëllimi i ekipit të tij ishte të mbronte përdoruesit nga dëmtimi i botës reale dhe masa e fundit ishte pikërisht e kundërta e kësaj.

“Përdoruesit e verifikuar do të përdorin fuqinë e tyre dhe praninë e tyre në platformë për të ndikuar në çdo gjë, nga dezinformimi tek dëmtimi aktual për përdoruesit në mbarë botën. Është një kërcënim i heshtur që askush nuk e sheh”, paralajmëroi burimi. /abcnews.al