Netanyahu: Irani kërcënimi më i madh për botën tonë

schedule12:53 - 18 Shkurt, 2018

schedule 12:53 - 18 Shkurt, 2018

Kryeministri Izraelit, Benjamin Netanjahu, ka thënë në Konferencën e Sigurisë në Mynih se Irani është kërcënimi më i madh për të gjithë botën. Ai ka ironizuar dhe me ministrin i Jashtëm të Teheranit, ndërsa në duar mbante një pjesë të një avioni Iranian.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, gjatë zhvillimit të Konferencës së Sigurisë në Mynih të Gjermanisë, ka treguar një pjesë të një avioni Iranian të rrëzuar disa ditë më parë nga aviacioni izraelit, pasi kishte hyrë në territorin e shtetit hebre.

Duke ironizuar me përgënjeshtrimet zyrtare të Teheranit, Netanjahu ka drejtuar një pyetje për ministrin e jashtëm të Iranit: “Zoti Zarif, e njihni këtë? Besoj se po pasi është e juaja. Këtë mund ta marrësh në shtëpi si një mesazh për tiranët e Teheranit dhe ju bëj thirrje që të mos na vini në provë”.

“Izraeli nuk do t’i lejojë regjimit Iranian që të mbjellë frikë. Do të veprojmë nëse është e nevojshme, jo vetëm kundër atyre që na sulmojnë, por kundër vetë Iranit”, shton kryeministri izraelit nga skena e Konferencës së Sigurisë në Mynih. Ndërsa më tej shton: “Irani paraqet sot kërcënimin më të madh për botën tonë. Irani nuk është kërcënim vetëm për ne, por edhe për ju”.

Ai akuzoi Teheranin për “mbjelljen e terrorit në Lindjen e Mesme” dhe për “krijimin e një perandorie nga Kaspiku në Mesdhe”. Netanjahu u shpreh dhe kundër marrëveshjes bërthamore iraniane. Sipas shefit të qeverisë së vendit hebre, akordi “u prezantua me qëllime paqësore, por e bëri këtë regjim edhe më shumë ambicioz”. Gjëja pozitive, vazhdoi kryeministri, është se ka sjellë arabët dhe izraelitët më afër se kurrë më parë dhe paradoksalisht mund të çojë në paqe të gjerë dhe ndoshta në paqe midis Izraelit dhe Palestinës./abcnews.al