Negociatat, Rama: Gjykata jonë kushtetuese nuk e pengon Macron të reformojë BE-në

schedule16:41 - 2 Tetor, 2019

schedule 16:41 - 2 Tetor, 2019

Në pritje të votës së Francës dhe Holandës për çeljen e negociatave, Kryeminstri Rama tha  projekti i presidentit Macron për reformimin e BE-së nuk rrezikohet ngaqë në Shqipëri nuk ka gjykata funksionale. Rama theksoi se Gjermania konfirmoi se Shqipëria i ka bërë detyrat e shtëpisë.

Këtë përgjigje jep Edi Rama teksa pyetet se si po lobon tek Parisi dhe Amsterdami për marrjen e “po”-së për negociata.

Presidentit Macron i kujton se gjykatat që mungojnë në Shqipëri, nuk janë rrezik për zbatimin e politikave franceze në BE.

Provë që Shqipëria i ka bërë detyrat e shtëpisë, Edi Rama paraqet dakordësinë gjermane.

Atyre që kapen pas kushteve gjermane, Rama ju kujton se këto nuk janë as kushtet e para, e as të fundit.

Në mbledhjen e 17-18 tetorit, Këshilli Evropian do të marrë një vendim, nëse do të hapen ose jo bisedimet për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut./ABC News Albania 24/7