Në dukje indiferente, por këto 3 shenja të Horoskopit konsiderohen eksperte të vetëmbrojtjes

schedule18:15 - 11 Maj, 2021

schedule 18:15 - 11 Maj, 2021

Në botën aktive në të cilën jetojmë, ku të gjithë inkurajohen të jenë produktivë, me kalimin e kohës, mund të zbuloni se jeni programuar natyrshëm që të jeni të destinuar të hyni në “makinën bluarëse” të shoqërisë. Ndërsa vitet kalojnë dhe shoqëritë “përparojnë”, njerëzit kanë kaluar shumë më shumë kohë në punë sesa me pushime, zakonisht duke pretenduar se nuk ka kohë të mjaftueshme për të pushuar dhe relaksuar. Gjatë izolimit pandemik, shumë njerëz e kishin të vështirë të përshtateshin me sasinë e pafund të kohës së lirë që kishin dhe nuk dinin ta përdornin atë.

Sidoqoftë, ka disa njerëz që kanë fituar aftësinë për të qëndruar të qetë dhe të përqendruar, pavarësisht nëse janë me pushime apo në punë. Ata i japin përparësi paqes mbi kaosin dhe trajtojnë stresin me një qëndrim të relaksuar. Jo vetëm që ata e menaxhojnë stresin e tyre të përditshëm me lehtësi, por ata janë gjithashtu të shkëlqyeshëm për të kontribuar në vështirësitë tuaja. Ata janë ekspertë të vetëmbrojtjes dhe zakonisht kuptojnë para të tjerëve se është koha për të bërë një hap prapa. Hierarkia e sigurisë dhe stabilitetit emocional është diçka që ata e dinë shumë mirë.

Lexoni më poshtë cilat janë 3 shenjat  që i japin përparësi relaksimit emocional dhe ruajtjes së ekuilibrit të tyre mendor, në mënyrë që të mbijetojnë në këtë botë mizore dhe të pamëshirshme!

DEMI

Si një shenjë fikse e tokës, Demi i lejon vetes të zhytet në kënaqësitë e jetës dhe të shijojë çdo moment. Pavarësisht nëse është ushqim, muzikë apo një sesion masazhi dhe spa, Demi i jep përparësi një jete krejtësisht të qetë dhe ruan natyrën e saj të butë, konservatore. Planeti i tij sundues, Venusi, e nxit atë të përpiqet për unitet dhe shoqëri në jetë. Kur lind një grindje ose mosmarrëveshje, Demi do të marrë kohën e tij para se të përfundojë në polemikë, sepse ka shumë që duhet të përpunohen.

Ndonjëherë, të tjerët mund ta konsiderojnë atë shumë të relaksuar ose indiferent, por ai është thjesht një profesionist në ruajtjen e qetësisë së tij mendore. Natyra e qëndrueshme e shenjës favorizon një qëndrim të qetë, diçka që të tjerët mund ta kenë zili. Në thelb, një Demi thjesht dëshiron të bëjë një jetë të ëmbël dhe të thjeshtë.

GAFORRJA

Meqenëse Gaforrja dominohet nga Hëna, mund të themi se e imiton atë, në shumë mënyra. Për shembull, aftësia e tij për të “tkurrur” dhe më pas “përhapur” e lejon atë të jetojë jetën e tij në një mënyrë të qetë. Për sa kohë që ai ka ku të shkojë, kur ndihet i ngarkuar emocionalisht dhe duhet të tërhiqet për t’u izoluar. Gaforrja është një person që shpesh ka mendime të shqetësuara dhe është i pushtuar nga shumë pasiguri, kështu që ai ka nevojë për shumë paqe dhe izolim.

Ajo mund t’u mësojë të tjerëve palëvizshmërinë e nevojshme për të ripozicionuar veten emocionalisht, e cila për Gaforren është një përparësi mbi të gjitha. Ai zakonisht përqendrohet te ata që janë afër tij, duke u siguruar që ata të kenë të gjithë komoditetin, kujdesin dhe rehatinë e nevojshme. Gaforret udhëheqin në heshtje, me ndjeshmërinë e tyre dhe mishërojnë thelbin e kujdesit për nënën. Në përgjithësi, ata preferojnë mbrëmje të rehatshme në shtëpi pavarësisht ngjarjeve të lodhshme shoqërore.

PESHQIT

Duke qenë shenja e fundit e zodiakut, Peshqit shënojnë ndryshimin e sezonit nga dimri në pranverë. Peshqit si një shenjë jashtëzakonisht e pranueshme dhe e adaptueshme, ka aftësinë e pazakontë për tu ndjerë thellësisht e lidhur me ndonjë gjë ose me këdo që e rrethon. Ai gjithashtu ka aftësinë të thithë dhe pasqyrojë ndjenjat e të tjerëve, në një mënyrë të qetë, të thjeshtë që i lejon njerëzit ta vlerësojnë atë për ndjeshmërinë e tij.

Në përgjithësi, asgjë nuk duket se e habit një Peshk, pasi ai mund të qëndrojë ose të duket i shqetësuar dhe i paprekur nga ndryshimet përreth tij. Dhe kjo sepse ai është gjithmonë i hapur për të ndjerë dhe përjetuar situatat e reja të jetës. Sidoqoftë, në intervale të rregullta, ai ka nevojë të izolohet në mënyrë që të asimilojë me shëndet të gjithë stimujt e jashtëm të marrë nga psikika e tij e ndjeshme. /abcnews.al