Ndryshime dramatike temperaturash në të gjithë globin

17:15 | 15/07/201917:150

Tirana pritet të përballet me rritje të ndjeshme të temperaturave vitet në vijim. Kryeqyteti shqiptar sipas revistës shkencore britanike Plos One do të përjetojë vlera të termometrit rreth 4% më të larta deri në vitin 2050.

Pamje të tilla do t’i shohim më shpesh vitet në vijim. 2050 qytete të ndryshme në botë sipas revistës shkencore britanike Plos One do të pësojnë rritje të ndjeshme të temperaturave.

Në Europë qytetet do të jenë 3,5 °C më të ngrohtë në verë dhe 4,7 °C në dimër. Londra, do t’i ngjajë Barcelonës ndërsa Moska-Sofjes. Rritja më e lartë e temperaturave parashikohet të ndodhë në kryeqytetin slloven, Lubjanë, me rreth 15 gradë celcius.

Studimi tregon se 77% e qyteteve do të përjetojnë ndryshime të mëdha të kushteve klimatike. 22 % e tyre do të përballen me situata të pahasura më parë. Sezonet e lagështa do të jenë më të thata dhe sezonet e thata do të thahen edhe me tepër.

Rajonet tropikale do të bëhen më të thata dhe thatësirat më të rënda ndërsa mungesa e ujit do të ndikojë në shumë qytete në klimë të butë duke rritur ndjeshëm vlerat e termometrit./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono