Ndizen tensionet në Lindjen e Largët, alarmohet Japonia, Koreja e Veriut lëshon raketën balistike

schedule07:17 - 4 Tetor, 2022

schedule 07:17 - 4 Tetor, 2022

Koreja e Veriut dyshohet se ka lëshuar një raketë mbi Japoni, në atë që duket të jetë një përshkallëzim i qëllimshëm për të tërhequr vëmendjen e Tokios dhe Uashingtonit.

Raketa balistike udhëtoi rreth 4,500 km përpara se të binte në Oqeanin Paqësor, aq larg sa për të goditur ishullin amerikan të Guam nëse merrte një trajektore tjetër.

Ky është lëshimi i parë i raketës së Koresë së Veriut mbi Japoni që nga viti 2017 dhe bëri që Japonia të lëshojë një alarm të rrallë për disa qytetarë që të marrin masa.

OKB-ja e ndalon Korenë e Veriut të testojë armë balistike dhe bërthamore. Fluturimi i raketave drejt ose mbi vende të tjera pa ndonjë paralajmërim ose konsultim paraprak është gjithashtu në kundërshtim me normat ndërkombëtare.

Shumica e vendeve e shmangin atë plotësisht pasi mund të ngatërrohet lehtësisht si një sulm. Ndërsa nuk është aq i madh sa një provë bërthamore – e cila mund të jetë e radhës – mund të konsiderohet jashtëzakonisht provokuese, sipas BBC.

Njerëzit në veri të Japonisë, duke përfshirë ishullin Hokkaido, thuhet se u zgjuan nga zhurma e sirenave dhe sinjalizimeve me tekst që shkruanin: “Koreja e Veriut duket se ka lëshuar një raketë. Ju lutemi evakuohuni në ndërtesa ose nëntokë.”

Ndërsa raketa fluturoi lart, ata u paralajmëruan të kujdeseshin për mbeturinat që binin.

Zyrtarët më vonë thanë se raketa balistike me rreze të mesme veprimi ra në Oqeanin Paqësor larg Japonisë dhe nuk raportohet për të lënduar.

Ajo kishte përshkuar distancën më të gjatë të udhëtuar ndonjëherë nga një raketë e Koresë së Veriut dhe arriti një lartësi prej rreth 1000 km – më e lartë se Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës.

Kryeministri i Japonisë Fumio Kishida e përshkroi nisjen si sjellje të dhunshme, ndërsa ministri i mbrojtjes Yasukazu Hamada tha se Japonia nuk do të përjashtonte asnjë opsion për të forcuar mbrojtjen e saj duke përfshirë aftësitë kundërsulmuese. /abcnews.al