Ndërprerja e vetingut për Llallën/KPK publikoi vendimin

schedule13:50 - 8 Mars, 2018

schedule 13:50 - 8 Mars, 2018

Komisioni i pavarur i kualifikimit publikoi sot vendimin e datës 16 shkurt për ndërprerjen e procesit të vetingut për prokurorin e përgjithshem Adriatik Lalla. Sipas vendimit të marrë nga treshja e kryesuar nga Roland Ilia, me relator Olsi Komicin dhe anëtare Pamela Qirkon, ky proces është ndërprerë, pasi zoti Llalla është tërhequr nga sistemi i drejtësisë. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit është njohur në datën 12 shkurt me kërkesën drejtuar Presidentit të Republikës nga zoti Llalla në 10 shkurt për të hequr dorë nga e drejta që i njeh ligji, për të emëruar në një pozicion apeli pas mbarimit të mandatit si prokuror i përgjithshëm. Pas ndërprerjes së vetingut, subjekti humb të drejtën e emërimit për 15 vjet si gjyqtar, apo prokuror në çdo nivel, anëtar i KLG, KLP apo prokuror i përgjithshëm./abcnews.al