Ndalohet gjimnasti rus, mbante simbole pro luftës në Ukrainë

schedule08:41 - 18 Maj, 2022

schedule 08:41 - 18 Maj, 2022

Një gjimnast rus është përjashtuar për një vit pasi kishte veshur një simbol që lidhet me mbështetjen për pushtimin e Ukrainës, ndërsa ishte në podiumin e medaljeve.

Ivan Kuliak shfaqi shkronjën “Z”, ndërsa mori medaljen e bronztë për një ngjarje në Katar në mars. Në ceremoni ai qëndroi pranë fituesit të medaljes së artë, një ukrainas.

Z është pikturuar në tanke dhe automjete ruse në Ukrainë dhe është veshur nga rusët pro luftës, duke përfshirë politikanë.

Fondacioni i Etikës së Gjimnastikës zbuloi se 20-vjeçari kishte shkelur rregullat e organit drejtues të sportit.

Kuliak gjithashtu duhet të kthejë medaljen e tij dhe paratë e çmimit, por mund të apelojë vendimin. /abcnews.al