NASA publikon të hënën zbulimin e ri në Hënë

schedule22:49 - 23 Tetor, 2020

schedule 22:49 - 23 Tetor, 2020

NASA do të njoftojë një zbulim të ri, të cilin e quan emocionues në lidhje me Hënën nga Observatori Stratosferik për Astronominë Infrared (SOFIA) në një telekonferencë mediatike të hënën, 26 tetor.

Audio e telekonferencës do të transmetohet drejtpërdrejt në faqen e internetit të agjencisë, përcjell abcnews.al.

Ky zbulim i ri kontribuon në përpjekjet e NASA-s për të mësuar rreth Hënës në mbështetje të eksplorimit të thellë të hapësirës.

Nën programin Artemis të NASA-s , agjencia do të dërgojë gruan e parë dhe burrin tjetër në sipërfaqen hënore në 2024.

Sipas NASA, kuptimi i shkencës së Hënës gjithashtu ndihmon në ndërthurjen e historisë më të gjerë të sistemit të brendshëm diellor.

Instrumentet e SOFIA-s kanë dhënë më parë një zbulim historik të oksigjenit në atmosferën marsiane, zbulimin e parë të një lidhje molekulare në hapësirë dhe matje të panumërta të rrezeve infra të kuqe që kanë dhënë përplasjet ekzoplaneteve, zemrat e galaktikave dhe shumë më tepër, përfshirë këtë pamje mahnitëse infra të kuqe të qendra e Rrugës sonë të Qumështit. g.v/abcnews.al