Muzeu britanik do të shfaqë hartën më të vjetër të yjeve në botë

schedule19:55 - 18 Tetor, 2021

schedule 19:55 - 18 Tetor, 2021

Muzeu britanik do të shfaqë atë që thotë se është harta më e vjetër e mbijetuar e yjeve në botë në një ekspozitë të madhe të ardhshme në rrethin e Stonehenge.

“Nebra Sky Disc” 3,600-vjeçar, i zbuluar për herë të parë në Gjermani në 1999, është një nga përfaqësimet më të vjetra të mbijetuara të kozmosit në botë dhe nuk është shfaqur kurrë më parë në Mbretërinë e Bashkuar”, tha të hënën muzeu i Londrës.

Disku prej bronzi 30 centimetra përmban një patinë blu-jeshile dhe është zbukuruar me simbole të arta të zbukuruara që mendohet se përfaqësojnë diellin, hënën dhe plejadat.

Ekspozita “Bota e Stonehenge” e planifikuar për vitin e ardhshëm do të jetë hera e parë që disku është huazuar nga Gjermania për 15 vjet. Britania e Madhe është vendi i katërt ku disku ka udhëtuar pasi u zbulua i varrosur në tokë në Gjermaninë lindore.

Ai do të shfaqet së bashku me një varëse dielli jashtëzakonisht të rrallë 3.000-vjeçare të përshkruar nga Muzeu Britanik si pjesa më domethënëse e arit të epokës së bronzit të gjetur ndonjëherë në Britani.

“Disku qiellor Nebra dhe varësja e diellit janë dy nga objektet më të shquar të mbijetuar nga Evropa e Epokës së Bronzit,” tha Neil Wilkin, kuratori i ekspozitës.

“Ndërsa të dy u gjetën qindra kilometra larg Stonehenge, ne do t’i përdorim ato për të ndriçuar një botë të madhe të ndërlidhur që ekzistonte rreth monumentit antik, që përfshin Britaninë, Irlandën dhe Evropën kontinentale,” shtoi ai. “Do të hapet syri.”

Ekspozita synon të ndajë një histori më të gjerë të mitologjisë dhe kozmologjisë që rrethon Stonehenge 4.500-vjeçare në Anglinë jugore. Qindra artefakte nga e gjithë Britania dhe Evropa që tregojnë historinë e Stonehenge gjithashtu do të shfaqen.

Ekspozita zgjat nga 17 shkurt deri më 17 korrik 2022./abcnews.al