Mungon avokatja, dështon seanca ndaj Shullazit

schedule11:17 - 15 Mars, 2019

schedule 11:17 - 15 Mars, 2019

Dështon sërish seanca për Emiljano Shullazin dhe grupin e tij. Shkak është bërë mungesa e avokates e cila mbron kryesisht Gilmando Danin. Kjo mungesë i kushtoi rëndë avokates, pasi u gjobit nga gjykata. Por, kjo mungesë çoi edhe në pezullimin e paraburgimit, deri në seancën e ardhshme, më 25 Mars.
Në Nëntor të vitit të shkuar, Shullazi dhe grupi i tij u dënua nga Gjykata e Krimeve të Rënda me 54 vite burg në total. Ky vendim u ankimua nga mbrojtja si e padrejtë.

Sipas tyre, prokuroria nuk ka prova për akuzat që rëndojnë mbi të pandehurit. Ndërsa kujtojmë se mbi ta rëndojnë akuzat për, “Shtrëngim me anë të kanosjes për dhënie pasurie”, “Shkatërrim prone me eksploziv”, “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Veprime në kuadër të grupit të strukturuar kriminal”./abcnews.al