Milani rrezikon kualifikimin në Champions

schedule21:45 - 20 Prill, 2019

schedule 21:45 - 20 Prill, 2019

Milani rrezikon të mos kualifikohet për në Champions sezonin e ardhshëm, duke dështuar sërish në Serinë A. Skuadra e trajnerit Gatuzo u ndal në barazim nga Parma

Dyshimet janë shtuar shumë për këtë skuadër.

Milani mund të jetë 19 herë kampion i Italisë dhe 7 herë kampion i Evropës, por ky sezon në Serinë A duket se po mbyllet si mos më keq.

Në fushën e një skuadre normalisht inferior si Parma, me detyrën për të fituar për të mos rrezikuar objektivat, të besuarit e trajnerit Xhenaro Gatuzo nuk mundën të jepnin përgjigjen e duhur.

Nuk mund të thuhet se thjesht nuk përballuan presionin që sa vjen e rritet, pasi ajo që ndodhi në stadiumin “Enio Tardini” ishte edhe më keq.

Milani bëri një ndeshje të shëmtuar, që duhej ta kishte humbur, kaq e madhe ishte epërsia e Parmës në lojë dhe në raste.

Ishte fat i madh, disa herë zotësi e portierit Donaruma dhe gabime të vendasve që nuk i dhanë suksesin emilianëve.

U duk madje se dështimi ishte plotësisht kundër tyre, kur Milani shënoi me rastin e vetëm që krijoi gjatë gjithë 90 minutave, me autor goli Santi Kastijehon.

Gjithsesi, lombardët nuk ishin në gjendje as të përfitonin nga fati, duke u barazuar në fund.

Çfarë problemesh ka kjo skuadër?

Kritikët thonë se nuk ka cilësinë e duhur, ndërsa trajneri Gatuzo deklaroi se ndoshta ai nuk është aq I mirë sa për të sjellë suksesin në një klub kaq të madh.

Milani ka 56 pikë, kur duhen edhe 5 javë deri në fund të kampionatit, dhe rrezikon seriozisht kualifikimin për në Champions sezonin e ardhshëm./abcnews.al