Meta përshëndet arrestimin e Balilit

schedule12:43 - 15 Janar, 2019

schedule 12:43 - 15 Janar, 2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka folur nga Lezha për arrestimin e Klement Balilit. Ai ka folur gjithashtu edhe për dekretimin e kryministrit Edi Rama si ministër i Jashtëm.

“Për këtë çështje besoj se e kam dhënë një përgjigje dje dhe do të jap një përgjigje të qartë, të përgjegjshme, shteruese me qetësi, por pa dashuri brenda afatave kushtetuese”, tha ai përsa i përket dekretimit të Ramës si ministër i Jashtëm.

Ndërkohë përsa i përket dorëzimit të Balilit, Meta thekosi: “Përshëndes ndalimin e Klement Balilit. Një person me probleme mjaft serioze të ligjit dhe me këtë rast dua të falenderoj jo vetëm agjencitë ligjzbatuese, por edhe partnerët ta ndërkombëtare për presionin e gjithanshëm për të arritur këtë rezultat sot”./abcnews.al