Meta ktheu listat e koalicionet, Hajdari thirrje Këshillit Politik: Ejani të mblidhemi të martën

schedule13:24 - 25 Tetor, 2020

schedule 13:24 - 25 Tetor, 2020

Deputetja Rudina Hajdari i kërkon Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore që të rimblidhen ditën e martë në orën 11:00 pë të diskutuar edhe njëherë ndryshimet në Kodin Zgjedhor, pasi kreu i shtetit i riktheu për shqyrtim në Kuvend. Hajdari thotë se kjo është një mundësi e mirë për të diskutuar edhe njëherë me palët dhe që ndryshimet të mos kalojnë vetëm me mbështetjen e një pale.

“Presidenti i Republikës e ka rikthyer për shqyrtim Projektligjin për ndryshimet në Kodin zgjedhor dhe në gjykimin tim kjo është një mundësi e mirë për tu riulur edhe njëherë në tryezën e Këshillit Politik për të diskutuar se si mund të arrijmë një produkt i cili të gëzojë jo vetëm mbështetjen e një pale, sic është rasti aktual, por mbi të gjitha mbështetjen e të gjithë qytetarëve shqiptarë.

Në 30 vite, reformat zgjedhore në këtë vend kanë shërbyer vetëm e vetëm për të përfaqësuar interest e pak njerëzve, duke e deformuar vullnetin e qytetarëve, duke e dobësuar fuqinë e tyre, duke deformuar kuptimin e sovranitetit të popullit e duke prodhuar si rrjedhojë kriza politike të cilat e kanë mbajtur vendin peng.

Lexo edhe: Argumentet përse Ilir Meta e riktheu ligjin në Kuvend

Kur u bëra pjesë e Këshillit Politik, mendova se kishim një shans që ta ndalonim këtë traditë të shëmtuar dhe për herë të parë të prodhonim një produkt i cili do ti shërbentë shumicës së qytetarëve e jo 2 po 3 politikanëve.

Prandaj, duke shfrytëzuar mundësinë që kemi përpara, ju ftoj që ditën e martë, në orën 11:00, të riulemi në tryezë dhe të arrijmë një kompromis, ku baza duhet të jetë fuqizimi i qytetarëve duke i dhënë përparësi absolute në formulën e përzgjedhjes së deputetëve, votës qytetare e jo preferencës së kryetarëve.

Kjo do të ishte një sinjal nga ana juaj, se keni në fokus qytetarët e jo interesat e ngushta personale. Do të tregonte se ju intereson më shumë Shqipëria e jo partia.

Qytetarët shqiptarë janë duke na ndjekur me shumë vëmendje dhe jam e bindur se do ndëshkojnë rëndë ata të cilët vazhdojnë avazin e vjetër të manipulimit dhe mashtrimit për hir të pushtetit. Duke shpresuar në një reagim pozitiv’ shkruan Rudina Hajdari./ db/Abcnews.al