Meta: 112 vjet më parë, Rilindasit e vërtetë i paraprinë Pavarësisë së Shqipërisë

schedule15:25 - 22 Nëntor, 2020

schedule 15:25 - 22 Nëntor, 2020

Presidenti Ilir Meta, ka uruar 112-vjetorin e Kongresit të Manastirit dhe njëkohësisht Ditën e Alfabetit.

Meta përmes një postimi në Facebook, shkruan se rilindasit e vërtetë, 12 vjet më parë, të mbledhur në Kongresin e Manastirit, njehsuan elementin më të rëndësishëm përbashkues të shqiptarëve, për t’i paraprirë Pavarësisë së Shqipërisë.

“Gëzuar Ditën e Alfabetit të gjuhës sonë të bukur shqipe, të shkruar me gërma gjaku, pas sakrificash të panumërta të patriotëve dhe intelektualëve tanë.

Nderim dhe mirënjohje Rilindasve të vërtetë të kombit tonë, që 112 vjet më parë, të mbledhur në Kongresin e Manastirit, njehsuan elementin më të rëndësishëm përbashkues të shqiptarëve, për t’i paraprirë Pavarësisë së Shqipërisë.

Në themel të çdo kombi qëndron gjuha, ndaj mbrojtja e saj nga çdo armik apo gjakprishur, i shërben identitetit tonë kombëtar.

I lumtur që në përvjetorin e kësaj ngjarjeje të shënuar kombëtare, të ekspozoheshin në Institucionin e Presidentit, dokumente dhe foto nga punimet e Kongresit të lavdishëm të Manastirit”, shkruan Meta./abcnews.al

Posted by Ilir Meta on E Diele, 22 Nëntor 2020