Më shumë se 108 000 të infektuar në botë / Franca dhe Austria marrin masa emergjence të ngjashme me Italinë

schedule11:20 / 09/03/2020

Kancelari i Austrisë ka thënë se vendet e tjera evropiane do të detyrohen të miratojnë masa të po aq drastike sa ajo e Italisë, pas izolimit total të vendit për të ndaluar përhapjen e shpejtë të koronavirusit.

Ndërsa numri i të infektuarve nga koronavirusi ka shkuar në mbi 110 mijë dhe harta e epidemisë po zgjerohet me shpejtësi, në Francë Presidenti Emmanuel Macron ka mbajtur disa takime të komitetit të sigurisë kombëtare për të zhvilluar një strategji antivirus.

Kancelari austriak Sebastian Kurz ka parashikuar masa të jashtëzakonshme që do të zbatohen në vend për të përmirësuar epideminë, masa që do të jenë shumë të ngjashme me ato në Itali.

Lajmet e mira vazhdojnë të vijnë nga Kina ku masat drakoniane të kontrollit po japin rezultatet e dëshiruara me një ngadalësim të fortë të infeksioneve të reja.

Ndërkohë, në Iran, ku sistemi shëndetësor kombëtar nuk është ndër më të mirët, të gjithë ata po kontribuojnë në dezinfektimet e rrugëve, shesheve dhe vendeve publike.

Sipas autoriteteve në Teheran, vetëm në 24 orët e kaluara në vend ka patur 49 viktima të cilat e kanë çuar numrin e të vdekurve në 194 kurse të infektuarit numërohen në mbi 6500 raste.

Por shifrat që vijnë nga Ministria e Shëndetësisë në Teheran janë të diskutueshme: burimet e shëndetit lokal insistojnë se infeksionet mund të jenë në rendin e dhjetëra mijëra.

Ndërkohë, anija me 150 turistë që po lundronte në lumin Nil vazhdon të mbetet në karantinë pasi u identifikuan 45 persona të infektuar.

Në të gjithë Lindjen e Mesme, linjat ajrore janë duke rritur nivelin e masave paraprake kundër koronavirus në përpjekje për të ndalur një krizë të mundshme, e cila deri tani i ka kushtuar rajonit rreth 100 milion dollarë.

Në SH.B.A., Anthony Fauci, kreu i njësisë së sëmundjeve infektive në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë, tha se amerikanët, dhe veçanërisht ata që janë të prekur janë  të ndaluar të marrin pjesë në tubime të mëdha. As nuk mund të përjashtohen karantinat në shkallë të gjerë, tha ai.

Ndërkohë në Itali zonat e karantinës janë shtëpi për rreth 16 milion njerëz dhe përfshijnë rajonet përreth Venecia dhe kryeqytetin financiar, Milano. Kinematë, teatrot dhe muzetë do të mbyllen në të gjithë vendin dhe pushimi është anuluar për punonjësit e shëndetit pasi kryeministri, Giuseppe Conte, tha se vendi po përballet me një emergjencë kombëtare.

Kufijtë e Italisë me Austrinë, Zvicrën dhe Slloveninë mbeten të hapura, por Alitalia, linja ajrore kombëtare, pezulloi të gjitha fluturimet kombëtare dhe ndërkombëtare nga aeroporti i Milanos Malpensa.

Spanja konfirmoi 589 raste – një rritje prej 159 nga e shtuna – dhe 17 vdekje, dhe presidenti i Portugalisë, Marcelo Rebelo de Sousa, konfirmoi  25  të infektuar .

Kolumbia dhe Kosta Rika raportuan rastet e tyre të para të virusit gjatë fundjavës dhe një 64-vjeçar vdiq në Argjentinë, duke shënuar vdekjen e parë të koronavirusit në Amerikën Latine./abcnews.al

 

schedule11:20 / 09/03/2020