“Më përdhunoi kur isha 16-vjeç, ndërsa nëna ishte në dhomën tjetër”, gruaja kubaneze akuza ndaj Maradonas

schedule11:13 - 23 Nëntor, 2021

schedule 11:13 - 23 Nëntor, 2021

Mavys Alvarez, një grua kubaneze që kishte një lidhje me yllin e ndjerë të futbollit Diego Maradona dy dekada më parë, tha në një konferencë shtypi të hënën se lojtari i Argjentinës e kishte përdhunuar atë kur ishte adoleshente.

Alvarez, tani 37 vjeç, dha dëshmi javën e kaluar në një gjykatë të Ministrisë së Drejtësisë së Argjentinës që po heton akuzat e saj për trafikim kundër ish-shoqërimit të Maradonës, të lidhura me ngjarjet kur ajo ishte 16 vjeç.

Maradona, i konsideruar gjerësisht si një nga yjet më të mëdhenj të futbollit, vdiq një vit më parë më 25 nëntor 2020.

Ankesa lidhet me një udhëtim që Alvarez bëri në Argjentinë me Maradonën në vitin 2001, kur ai ishte rreth 40 vjeç dhe ajo 16.

Alvarez tha se ajo u takua për herë të parë me yllin e futbollit pak para udhëtimit, kur ai ishte në Kubë për t’iu nënshtruar trajtimit të varësisë nga droga.

Në një konferencë shtypi në Buenos Aires, Alvarez tha se Maradona e kishte përdhunuar atë në klinikën në Havana ku ai po qëndronte, ndërsa nëna e saj ishte në dhomën tjetër.

Ai më mbulon gojën, më përdhunon, nuk dua të mendoj shumë për këtë”, tha Alvarez.

Unë pushova së qeni vajzë, më vodhën gjithë pafajësinë. Është e vështirë. Ju ndaloni së jetuari gjërat e pafajshme që duhet të përjetojë një vajzë e asaj moshe.”

Matias Morla, avokati i Maradonës para vdekjes së tij, nuk iu përgjigj një kërkese për koment. Reuters nuk mundi të identifikonte përfaqësues të tjerë ligjorë të Maradonës në këtë rast.

Alvarez e ka përshkruar më parë marrëdhënien në intervista mediatike si konsensuale, por gjithashtu tha se Maradona të paktën në një rast e kishte detyruar.

Ajo tha se familja e saj kishte lejuar vetëm lidhjen me yllin, pavarësisht diferencës së madhe në moshë, për shkak të miqësisë së Maradonës me presidentin e ndjerë kuban Fidel Castro.

Familja ime nuk do ta kishte pranuar kurrë nëse qeveria kubane nuk do të ishte përfshirë,” tha ajo. “Ata u detyruan në një mënyrë tjetër të pranonin një marrëdhënie që nuk ishte e mirë për ta apo për askënd.”

Qeveria e Kubës nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Alvarez tha se ajo kishte paraqitur ankesën “për të ndihmuar të gjitha gratë, të gjitha viktimat e trafikimit, të krimit,” tha ajo. “Të jem në gjendje t’i ndihmoj ata në çfarëdo mënyre që mundem. Kjo është ideja ime.”

Ajo tha se ishte e vështirë të kthehesh në Argjentinë, ku Maradona mbetet një hero për shumë njerëz.

Është e vështirë të jesh në vendin e tij, të shohësh që ai është kudo, ai është një idhull dhe në të njëjtën kohë gjithçka që mbaj mend për të si person ndihet e shëmtuar,” tha ajo. r.t/abcnews.al