Mbyllen qepenat, tregtarët protestë kundër TVSH

10:56 | 05/04/201810:560

Edhe biznesi i vogël protestoi sot, duke ulur qepenat për 2 orë, për të kundërshtuar përfshirjen në skemën e TVSH-s.

Kohën kur protestuesin bllokuan rrugët kryesore, tregtarët e Pazarit të Korçës ulen qepenat. Ata pezulluan aktivitetin për dy orë dhe kërkuan rishikimin e vlerës së TVSH.
Tregtarët duan përgjysmim të vlerës së TVSH, deri në 1milion lek, pasi fuqia blerëse e konsumatorëve është e ulët.
Të njëjtën gjë bënë edhe tregtarët në Fier. TVSH për produktet e shportës të shkoje 6%, ndryshe do përshkallëzojnë protestat, kërcënuan ata.
Nga 1 Prilli nisi detyrimi i biznesit të vogël me xhiro vjetore mbi 2 milionë lekë per deklarimin e TVSH. Ky fakt ka shkaktuar kaos tek biznesi i vogël, i cili nuk i ka njohuritë e duhura për këtë politikë të re fiskale. Mbyllje të aktivitetit tregtar për dy orë pati edhe në qytete të tjera./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono