Mbi 90% e bashkive në Itali janë të rrezikuara nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut

schedule13:04 - 28 Nëntor, 2022

schedule 13:04 - 28 Nëntor, 2022

Më shumë se 90% e bashkive në Itali janë në rrezik për shkak të rrëshqitjeve të dheut dhe fatkeqësive të tjera natyrore, tha në një deklaratë sot kreu i agjencisë kombëtare të mbrojtjes civile, Fabrizio Curzzo.

“94% e bashkive janë në rrezik nga përmbytjet, rrëshqitjet e tokës dhe erozioni bregdetar,” tha Curtso për gazetën La Stampa, duke shtuar se “e gjithë Italia është në rrezik”.

Kourtso dha intervistën pasi rrëshqitjet e dheut shkaktuan kërdi në ishullin Ischia të shtunën, duke vrarë të paktën shtatë persona.

Kreu i mbrojtjes civile të Italisë tha se Ischia ishte në rrezik më të madh sepse shumë prej shtëpive atje ishin ndërtuar ilegalisht.

/abcnews.al