Masakra në Gjermani, reagon Angela Merkel: Sulmi për motive raciste

13:41 | 20/02/202013:410

Masakra e mbrëmshme ku një shtetas gjerman ka vrarë 10 persona dhe më pas veten ka tronditur Gjermaninë. Ngjarja ka ndodhur në dy lokale nate në qytetin Hanaut, pranë Frankurtit.

Autori pas skenarit të tmerrshëm më pas vrau veten. DW duke iu referuar burimeve në polici shkruan se autorit i janë gjetur një letër dhe 1 video që janë duke u vlerësuar nga ekspertët. Hetimet i ka marrë ndërkohë përsipër Prokuroria e Përgjithshme gjermane. Sipas informacioneve të DPA-së, ka të dhëna se krimi ka për motiv urrejtjen ndaj të huajve, me shenjestër turqit dhe kurdët.

Një reagim ka ardhur edhe nga kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila tha se kishte gjurmë të shumta që dëshmojnë se sulmuesi që vrau nëntë persona një natë më parë në qytetin gjerman Hanau, ishte motivuar nga racizmi dhe ekstremizmi i krahut të djathtë, ndërsa theksoi se autoritetet do të bëjnë të pamundurën për të sqaruar sulmin.

 “Ka shumë shenja që sulmuesi ka vepruar me motive ekstremiste, raciste dhe nga urrejtja ndaj njerëzve me origjinë tjetër, fe ose paraqitje tjetër”, tha Merkel për gazetarët.

Lexo edhe http://abcnews.al/autori-i-masakres-ne-gjermani-la-edhe-nje-video-ne-banese-vrau-nenen-dhe-veten/

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono