Marina dhe forcat ushtarake të SHBA do të testohen për drogë

schedule12:40 - 30 Shtator, 2023

schedule 12:40 - 30 Shtator, 2023

Ushtria amerikane, duke përfshirë njësi elitare si Navy SEALs dhe forcat speciale të ushtrisë, do të fillojë testimin e drogës përfshirë steroide dhe ilaçe që përmirësojnë performancën duke filluar nga nëntori.

Ky vendim synon të ruajë shëndetin e ushtarëve dhe gatishmërinë ushtarake. Marina do të nisë fillimisht testimin, me Komandën e Operacioneve Speciale të Ushtrisë.

Forcat speciale të Forcave Ajrore dhe Trupave Detare nuk kanë kërkuar ende politika të ngjashme testimi. Më parë, testimi i drogës në ushtri kryhej në mënyrë sporadike, duke kërkuar leje të posaçme nga Pentagoni.

Politika e re do të zgjedhë dhe testojë rastësisht 15% të katër njësive ushtarake çdo muaj, duke prekur potencialisht deri në 200 marinarë në muaj, me masa disiplinore për ata që rezultojnë pozitivë.

Ky vendim u ndikua nga vdekja e një kandidati të Navy SEAL, i cili nuk u kontrollua për steroide për shkak të mostrave të padisponueshme dhe iu gjet drogë dhe shiringa në makinën e tij.

Hetimet për përdorimin e steroideve midis kandidatëve elitë komando në të kaluarën nxitën nevojën për testime më të forta.

/abcnews.al