Mancini flet për shorteun e Playoff Katar 2022

schedule21:04 - 26 Nëntor, 2021

schedule 21:04 - 26 Nëntor, 2021

“Mund të ishte pak më mirë, kaq.” Trajneri i Italisë, Roberto Mancini, foli për RAI2 pas shortit të Botës në Zyrih. “Është e qartë se ne dhe Portugalia do të duhet të mundim Maqedoninë dhe Turqinë. Meqenëse është një ndeshje unike dhe e thatë, gjithmonë ka vështirësi.”

A mund ta bëjmë?
“Ne jemi të sigurt dhe pozitivë, sidomos në momentet më të vështira”.

E para kundër Maqedonisë do të luhet në Romë…
“Ai kishte ende një grup kualifikues të shkëlqyer. Edhe me Zvicrën e meritonim të fitonim dhe megjithatë nuk e fituam. Do të duhet të bëjmë një ndeshje të madhe, pastaj do të shohim finalen. .”

Portugalia ka më shumë gjasa. A është Cristiano Ronaldo, por jo vetëm, është më i forti?
“Siç do t’i kishim shmangur me kënaqësi, ndoshta edhe ata do të na kishin shmangur. Ne do të luajmë një finale të mundshme”.

A do të thirret Joao Pedro?
“Është një gjë shumë e fundit, do të shohim. Ne kemi lojtarë të mirë, Joao Pedro është një sulmues i shkëlqyer, ai e njeh futbollin italian. Por le të mos harrojmë atë që bënë djemtë katër muaj më parë.”

Ne do të duhet të kthehemi në atë Itali.
“Ato magji gjenden vetëm në ato momente atje, kur jeni së bashku për një kohë. Do të jetë e rëndësishme t’i keni lojtarët në dispozicion.”

Kush do të ekzekutojë penalltinë e radhës?
“Shpresojmë që të na e japin”./h.ll/abcnews.al