Lufton kancerin, kolesterolin dhe përmirëson kujtesën, zbuloni “mbretin e frutave”

schedule07:36 - 29 Qershor, 2022

schedule 07:36 - 29 Qershor, 2022

Është një nga frutat më të dobishme për shëndetin tonë. Kur dëgjoni fjalën mango, ju vjen në mendje diçka ekzotike, tropikale, por kryesisht e largët. Nuk e keni gabim, pasi mango është një frut që vjen nga vendet e Azisë dhe Afrikës.

Në fakt, ky frut nuk është vetëm pjesë e dietës dhe kulturës së vendeve të veçanta, por edhe e legjendave që e duan atë të jetë shërues dhe të vijë nga thellësia e historisë. Madje thonë se Buda u shfaq nën hijen e pemëve të një plantacioni mangosh.

Sa më të largëta dhe të paarritshme të jenë këto histori, aq më afër na janë, pasi mangon është e lehtë ta gjesh në supermarkete dhe dyqane ushqimore. Por pse të përfshini mangon në dietën tuaj?

Varietetet e mangos

Disa varietete thonë se shijojnë si nenexhik, limon, banane apo ananas, por në fakt ato kanë shijen e tyre të veçantë që nuk ka të bëjë me asnjë frut tjetër. Ka mbi 2500 lloje mangosh. Mangot janë të rrumbullakëta, ovale, në formë zemre ose veshkash dhe peshojnë nga 150-675 gr.

Të gjitha mangot janë jeshile kur janë të papjekura, por disa mbeten jeshile kur piqen. Akoma të tjerë kthehen në ngjyrë të artë ose të kuqërremtë, ose përfundojnë në një kombinim të të gjitha këtyre ngjyrave.

Ndër varietetet më të njohura janë Alphonso ose Alphonsine nga India, të cilat kanë një mish të butë, me gjalpë dhe një shije dehëse dhe të ëmbël.

Varietetet e Indisë Perëndimore përfshijnë julie të vogël dhe Bombay të rrumbullakët, me lëng. Varietetet e kultivuara, si Parvin, Kent dhe Tommy Atkins, kanë lëvore më të hollë dhe më pak fibra.

Vetitë, kaloritë dhe lëndët ushqyese

Është një burim i pasur me fruta të beta karotenit. Konsumimi i sasive të mëdha të këtij antioksidanti vepron si “mburojë” kundër disa llojeve të kancerit.

Mango është gjithashtu i pasur me një karotenoid tjetër të quajtur likopen, i cili është gjithashtu një antioksidant i fuqishëm dhe është thelbësor për mbrojtjen e qelizave dhe shtypjen e rritjes së tumorit.

Mangot janë gjithashtu të larta në fibra, me pak yndyrë dhe me pak kalori.

Ngrënia e një mango në ditë mbulon 40% të nevojave tona për fibra, duke kontribuar në një funksion më të butë të zorrëve dhe duke reduktuar rrezikun e disa llojeve të kancerit.

Përmirëson kujtesën

Mango ka një përmbajtje të lartë të vitaminës B6, e cila është treguar se përmirëson funksionin e trurit dhe shëndetin e sistemit nervor.

Është një vitaminë që ndihmon në komunikimin më të mirë midis qelizave nervore. Acidi glutamik që përmban mango gjithashtu përmirëson aftësinë e një personi për t’u përqendruar dhe mbajtur mend.

Ul kolesterolin

Mango është e pasur me fibra që ul kolesterolin e keq në gjak. Ndihmon në kufizimin e veprimit të hormonit leptin të prodhuar nga qelizat dhjamore. Vitamina C dhe pektina gjithashtu ndihmojnë në uljen e kolesterolit LDL në trup.

Mango ka një përmbajtje të lartë të antioksidantëve polifenolikë që parandalojnë rritjen e akumulimit të yndyrës dhe formimin e pllakave në muret e arterieve./abcnews.al