Lufta në Siri, Putin kërkon 3 miliardë dollarë shpërblim

12:30 | 04/09/201912:300

Presidenti rus Putin i ka kërkuar homologut të tij sirian Asad një shumë prej 3 miliardë dollarësh. Sipas Putin, ky është shpërblimi për kontributin që Rusia ka dhënë gjatë luftës që ende vazhdon në Siri.

Miqësia mes Bashar Al Asad dhe Vladimir Putin nuk është më njësoj. Kriza mes dy aleatëve u shkaktua nga fatura e hidhur prej 3 miliardë dollarësh. Italiania “La Stampa” shkruan se Moska i ka kërkuar presidentit të Sirisë një shpërblim për kontributin që ka dhënë gjatë luftës.

Në fakt, Putin pretendon nga Damasku një shpërblim prej 3 miliardë dollarësh për mbështetjen ushtarake gjatë luftës së shpërthyer tetë vjet më parë e që zgjat ende. Por araka e shtetit në Siri është bosh e për këtë arsye Asad do të sakrifikojë pasurinë e tij personale.

Asad fillimisht u kishte thënë rusëve se nuk mund të paguante një shifër kaq të lartë. Si reagim, Moska ndërpreu furnizimet dhe nisi të sulmonte disa nga anëtarët e klanit të Asad, mes të cillëve dhe kushëririn e tij.

Rusët akuzuan këtë të fundit se ishte pasururar gjatë luftës. Putin ishte vënë në dijeni për llogaritë të ndryshme bankare të tij jashtë vendit. Ai u arrestua dhe pasuria e tij prej miliarda dollarësh u bllokua. Rusia në këtë mënyrë pranoi të qëndronte ende në krah të sirianëve në luftimet për të rimarrë kontrollin në provinvën e Idlib.

Asad gjithashtu shiti disa miniera dhe impiante industriale shtetërore që përfunduan në duart e oligarkut rus Genadi Timshenko, një mik i madh i Putin. /ABC news Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono